Umowa zlecenie – czy jej zawarcie może być korzystne?

Udostępnij

Myślisz, że umowa zlecenie ma same wady? Wiele zależy od Twojego podejścia. Jeśli zależy Ci na dużej elastyczności, ta forma zatrudnienia może się okazać dla Ciebie korzystna. To jednak nie wszystko – warto abyś wiedział, że zawierając umowę zlecenie masz szansę na wynegocjowanie niektórych jej zapisów.

Umowa zlecenie oferowana jest w wielu różnych branżach. Może dotyczyć, np. sektora gastronomicznego, pracy w sklepie, a także w biurze czy na produkcji. Bez względu na to, czy wykonujesz zawód kelnera, przedstawiciela handlowego czy magazyniera ogólne zasady obowiązywania umowy zlecenia zawsze są podobne. Mimo to, szczegóły tego typu dokumentu można ustalić indywidualnie z danym pracodawcą. Tego typu zapisy dotyczą najczęściej kwestii związanych z urlopem czy okresem wypowiedzenia.

Co to jest umowa zlecenie?

Umowę zlecenie można inaczej nazwać umową starannego działania. Zawierana jest ona między zleceniodawcą (przedsiębiorcą, na rzecz którego będziesz pracować) a zleceniobiorcą (czyli Tobą). Jak widzisz, nie ma tu zależności pracodawca-pracownik, ponieważ te terminy zarezerwowane są dla umowy o pracę. Dla ułatwienia, w tym artykule będziemy jednak stosować je wymiennie.

Podstawową cechą charakterystyczną umowy zlecenia jest to, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykazania szczególnej staranności podczas wykonywania zadań. Co ważne,  świadczona przez niego praca nie zawsze musi prowadzić do określonego rezultatu.

Jako że umowa zlecenie podlega pod kodeks cywilny, a nie kodeks pracy, podejmując na jej podstawie zatrudnienie musisz liczyć się z brakiem wielu przywilejów pracowniczych. Nie masz zagwarantowanego prawa m.in. do płatnego urlopu wypoczynkowego lub macierzyńskiego, płatnych nadgodzin, naliczania stażu pracy, odprawy, ekwiwalentu za urlop czy ochrony przed zwolnieniem. Mimo to, niektóre elementy umowy zlecenia można wynegocjować. Dotyczy to, np. umieszczenia w niej zapisu o płatnej przerwie od pracy czy okresie wypowiedzenia.

Różnicą między umową zleceniem a umową o pracę jest także  to, że w przypadku tej pierwszej nie podlegasz bezpośredniemu podporządkowaniu pracodawcy. W kwestii formalnej oznacza to, że nie musisz wypełniać swoich obowiązków w określonym przez niego miejscu i czasie.

Umowa zlecenie – wzór i podstawowe elementy

W przypadku umowy zlecenia wzór takiego dokumentu w zasadzie nie istnieje. Oznacza to, że można kształtować go dowolnie, dodając do niego różne dodatkowe zapisy. Co więcej, prawo nie wymaga sporządzenia umowy zlecenia na piśmie. Lepiej jednak nie zdawać się na formę ustną, ponieważ może to rodzić późniejsze nieporozumienia. Dlatego też, jeśli możesz, zawsze poproś o wersję dokumentu do podpisania – zrób to dla własnego komfortu i pewności.

Mimo że określony wzór umowy zlecenia nie istnieje, musi ona zawierać kilka podstawowych elementów. W dokumencie powinny się znaleźć informacje na temat:

 • stron umowy (dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy),
 • wyznaczenia przedmiotu zlecenia, a więc wykonywanych przez Ciebie obowiązków,
 • wysokości należnego Ci wynagrodzenia,
 • określenia daty rozpoczęcia  oraz zakończenia trwania umowy.

Co do pozostałych ustaleń, obowiązuje dowolność – Twój pracodawca może, choć nie musi, umieścić w umowie dodatkowe informacje. Na końcu dokumentu zawsze jednak powinny znaleźć się dwa podpisy – Twój oraz zleceniodawcy, dla którego rozpoczynasz pracę.

Umowa zlecenie a ZUS – jakie składki należy odprowadzać?

Jeśli chodzi o dokument, jakim jest umowa zlecenie, składki ZUS są na jego mocy odprowadzane. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadasz inny tytuł do ubezpieczenia społecznego lub jesteś studentem, który nie ukończył 26. roku życia. W każdym innym przypadku istnieje obowiązek naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne, a także na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy.

Umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

W przypadku formy zatrudnienia, jaką jest umowa zlecenie, ubezpieczenie chorobowe jest w jej przypadku dobrowolne. Jeśli chcesz być nim objęty, powinieneś to od razu zgłosić pracodawcy. Pamiętaj, że w tym przypadku składkę musisz opłacić samodzielnie – jej koszt to 2,45% Twojego wynagrodzenia.

Zdecydowanie się na ubezpieczenie chorobowe przy umowie zleceniu w dłuższej perspektywie czasu może Ci się opłacić. Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku choroby będzie Ci przysługiwać prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj jednak, że zasiłek chorobowy otrzymasz dopiero po 90 dniach od chwili objęcia Cię ubezpieczeniem. Dodatkowo, jeśli jesteś studentem lub uczniem, który nie ukończył 26. roku życia, zgodnie z przepisami nie możesz poprosić o objęcie Cię ubezpieczeniem chorobowym podczas zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy i macierzyński

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku formy zatrudnienia, jaką jest umowa zlecenie, urlop wypoczynkowy nie jest Ci zagwarantowany. Pracodawca może jednak zawrzeć w dokumencie informacje dotyczące zasad przyznawania dni wolnych. Mimo to, kwestia ta zależy od jego dobrej woli i to on decyduje, czy przyzna Ci płatny czy bezpłatny urlop. Przed podpisaniem umowy zlecenia zwróć więc uwagę na tę kwestię. Zawsze też możesz spróbować dogadać się ze zleceniodawcą i wynegocjować z nim korzystne dla Ciebie rozwiązanie.

A jak kształtuje się relacja umowa zlecenie a urlop macierzyński? Kobietom zatrudnionym na podstawie takiego dokumentu niestety nie przysługuje ten przywilej. Mimo to, jeśli dobrowolnie zdecydowały się one na przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, wciąż otrzymają zasiłek macierzyński.

Umowa zlecenie – stawka godzinowa w 2019 roku

Wynagrodzenie na umowie zleceniu to kolejna kwestia, którą warto omówić. Musisz wiedzieć, że będąc zatrudnionym na jej podstawie przysługuje Ci minimalna stawka godzinowa. Oznacza to, że nie możesz zarobić mniej niż wyznaczają to przepisy na dany rok kalendarzowy. W 2019 roku minimalna stawka godzinowa na umowie zleceniu wynosi 14,70 zł brutto. To, ile dostaniesz „na rękę” zależy od tego, jakie składki odprowadzasz.

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Rozwiązanie umowy zlecenia jest bardzo proste, co świadczy o jej dużej elastyczności. Co do zasady, jeżeli chcesz zakończyć współpracę z danym pracodawcą, możesz zrobić to w dowolnym momencie. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednie wypowiedzenie – powinieneś w nim zawrzeć miejsce i datę złożenia dokumentu, dane swoje oraz Twojego zleceniodawcy, oznaczenie umowy, którą wypowiadasz, a także powód, dla którego to robisz. Na końcu musisz się oczywiście podpisać.

Po złożeniu wypowiedzenia, współpraca natychmiastowo ulega rozwiązaniu, ponieważ przy standardowej umowie zleceniu okres wypowiedzenia nie obowiązuje. Mimo to, można w niej zawrzeć zapis na ten temat. Jeżeli w treści umowy znajduje się adnotacja o okresie wypowiedzenia, wówczas będziesz musiał się do tego dostosować.

Umowa zlecenie – zalety podpisania dokumentu

Podsumujmy – umowa zlecenie, mimo swoich ograniczeń, może mieć też kilka istotnych zalet. Należą do nich:

 • możliwość wynegocjowania warunków umowy (w tym płatnej przerwy od pracy),
 • dowolność co do czasu wypowiedzenia umowy (o ile w jej treści nie zapisano inaczej),
 • gwarantowana godzinowa stawka minimalna,
 • wyższe zarobki dla osób uczących się, które nie ukończyły 26. roku życia – w przypadku uczniów nie opłaca się składek ZUS, dlatego też ich ostateczne wynagrodzenie pomniejsza się jedynie o podatek dochodowy. W związku z tym, umowa zlecenie ze studentem jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku pracy na wakacje, jak i na dłużej.

Jak widzisz, umowa zlecenie ma swoje plusy i minusy. Jeśli interesuje Cię taka forma zatrudnienia, zapoznaj się z  najnowszymi ofertami pracy w aplikacji Kiwi Jobs. Znajdziesz tam wiele ciekawych ogłoszeń, z takich branż, jak gastronomia, sprzedaż czy obsługa klienta. Co powinieneś zrobić, aby dostać zatrudnienie? To banalnie proste. Musisz wypełnić uproszczone CV w aplikacji, czyli odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań związanych z Twoim życiem zawodowym. Wszystko szybko, łatwo i bez zbędnych formalności. Potem wystarczy, że wybierzesz interesujące Cię stanowisko, sprawdzisz rodzaj proponowanej umowy oraz oferowaną stawkę i gotowe! Możesz aplikować tam, gdzie Ci się podoba.

1 Comment

 1. […] podstawie umowy o pracę – opłacanie należnej składki jest wówczas obowiązkowe. W przypadku umowy zlecenia, kwestia ta wygląda nieco inaczej. Jeżeli jesteś zleceniobiorcą, możesz wystąpić o […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top