Motywacja do pracy – jak odzyskać energię do działania?

Udostępnij

Brakuje Ci zapału do pracy? Pora, żeby coś z tym zrobić! Musisz pamiętać, że odpowiednia motywacja do pracy to klucz do sukcesu w życiu zawodowym. Jeśli czujesz w sobie energię do działania, o wiele łatwiej jest Ci wykonywać swoje obowiązki –  stają się one wówczas nie przykrą powinnością, a czymś, co daje Ci radość i satysfakcję. Co jednak w sytuacji, gdy nawet najprostsze zadania wydają Ci się nudne i męczące? Przede wszystkim nie załamuj się, ponieważ jest na to rada. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak znaleźć motywację do pracy i odzyskać utracony wigor.

Motywacja w pracy ma wiele źródeł. Dużo zależy tu od podejścia pracodawcy, który powinien zadbać o to, aby jego podwładni pracowali w dobrych warunkach, które stymulują ich do działania. Mimo to, również Ty masz wpływ na własne podejście do wypełniania obowiązków zawodowych. Jeżeli czujesz w sobie brak motywacji do pracy, musisz postarać się zlokalizować jego przyczynę. Dzięki temu, będziesz mógł wprowadzić odpowiednie działania naprawcze.

Brak motywacji do pracy i jego przyczyny

Powodów braku motywacji do pracy może być wiele. Dlatego też, jeśli czujesz spadek energii, zastanów się, jaka może być tego przyczyna. W tym celu zrób listę – wypisz na niej wszystkie czynniki, które przeszkadzają Ci w czerpaniu radości z obecnej pracy i które obniżają Twój zapał do działania. Mogą się na niej znaleźć takie elementy, jak np. zła atmosfera, monotonia obowiązków, zbyt duża liczba zadań do wykonania, mało satysfakcjonująca pensja, stres w pracy czy brak możliwości rozwoju. Zdecyduj też, co jest dla Ciebie najbardziej zniechęcające. Gdy już stworzysz kompletną listę, zastanów się, na jakie czynniki masz wpływ. Musisz bowiem być świadomy tego, że nie wszystkie kwestie da się od razu rozwiązać. Przykładowo, jeśli przeszkadza Ci wysokość pensji, oczywiście możesz porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Takie działanie jednak nie zawsze może doprowadzić do diametralnej zmiany sytuacji. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zaproponować lepszej stawki, wówczas postaraj się poszukać motywacji do pracy w inny sposób.

Planowanie to podstawa, czyli jak znaleźć motywację do pracy

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.”– choć ten cytat Konfucjusza ma słuszne założenia, niestety  w rzeczywistości nie wszystko wygląda tak kolorowo. Nawet jeśli uwielbiasz swoje zajęcie,w natłoku obowiązków czasem łatwo stracić zapał i pogrążyć się w stagnacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zastanowić się, co motywuje do pracy, a potem zacząć działać.

Zastanawiając się, jak odnaleźć motywację do pracy, musisz przede wszystkim nauczyć się odpowiednio zarządzać swoim czasem, zwłaszcza gdy czujesz, że przytłaczają Cię obowiązki zawodowe . Umiejętność planowania i wyznaczania priorytetów jest tu kluczowa. Dlatego też każdego dnia twórz listę z głównymi obowiązkami na kolejne godziny pracy. Zaznacz przy tym, które zadania nie mogą czekać, a które spokojnie możesz odłożyć na później i na tej podstawie rozpocznij ich wykonywanie – od tych najważniejszych do tych najmniej istotnych. Dzięki temu, Twoja praca będzie uporządkowana i bardziej efektywna. Dodatkowo, wypełnianie założonych celi i odznaczanie ich na takiej liście sprawi, że poczujesz większą satysfakcję. Świadomość, że wykonałeś jakieś zadanie zgodnie z planem może dostarczyć Ci sporą dawkę motywacji do pracy.

Motywacja do pracy a otoczenie

Motywacja w w miejscu pracy zależy też w dużej mierze od tego, kto i co Cię otacza. Mowa tu zarówno o współpracownikach, jak i miejscu wykonywania przez Ciebie obowiązków służbowych. Co ważne, możesz mieć wpływ na oba te czynniki.

Jeżeli zastanawiasz się, jak odzyskać motywację do pracy, zwróć większą uwagę na uporządkowanie swojego stanowiska. Wszechobecny bałagan na pewno nie sprzyja koncentracji i może Cię rozpraszać. W pracy zrezygnuj też ze wszystkich niepotrzebnych dystraktorów, np. telefonu komórkowego. Pomyśl, ile czasu w ciągu dnia tracisz na odpisywanie na prywatne SMS-y czy sprawdzanie profili na portalach społecznościowych? Każde takie działanie wybija Cię z rytmu i sprawia, że wykonanie nawet prostego zadania znacząco się wydłuża. Od takiej sytuacji już tylko krok do utraty motywacji i chęci do działania.

Oprócz tego, zadbaj o kontakty ze współpracownikami. Wystarczy że będziesz dla nich miły i uprzejmy – Twoi koledzy i koleżanki na pewno to docenią. W zgranym zespole o wiele łatwiej utrzymać odpowiednią motywację do pracy. Dodatkowo, pozytywne nastawienie innych osób będzie dla Ciebie wsparciem nawet w gorszych chwilach.

Motywacja w pracy zawodowej a możliwości rozwoju

Czujesz, że stoisz w miejscu i ciągle robisz to samo? Być może brak Twój brak zapału do wykonywania obowiązków zawodowych wynika właśnie z tej stagnacji. Dlatego jeśli zastanawiasz, jak odnaleźć motywację do pracy, postaw na swój rozwój! W pierwszej kolejności zapytaj pracodawcę o to, czy przewiduje jakieś szkolenia, których celem jest zwiększanie kompetencji pracowników. Jeżeli tak – to wspaniała wiadomość! Nic tak nie pobudza do działania jak perspektywa dalszego rozwoju, a co za tym idzie, bardziej zróżnicowanych obowiązków. Jeśli jednak Twój przełożony nie jest w stanie Ci tego zapewnić – spróbuj zrobić to na własną rękę. Zapisz się na ciekawy kurs, który poszerzy Twoje kompetencje w danym zawodzie, czytaj książki i artykuły branżowe, dokształcaj się przy pomocy materiałów dostępnych w Internecie. To wszystko nie tylko zmotywuje Cię do obecnej pracy, ale stworzy także dobre podstawy do znalezienia kolejnego, ciekawego zatrudnienia.

Jeżeli jednak nie tylko brakuje Ci motywacji do pracy, ale i do własnego rozwoju – postaraj się zainspirować innymi. Szybko zobaczysz, że w osiągnięcie sukcesu trzeba zainwestować trochę czasu i energii. W dłuższej perspektywie będzie to jednak warte wysiłku.

Docenianie siebie i swojego miejsca zatrudnienia jako motywacja do pracy

Duży wpływ na Twoją motywację w pracy mogą mieć też słowa uznania – zarówno ze strony przełożonych, jak i współpracowników. Dlatego też, postaraj się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Gdy usłyszysz pochwałę na swój temat, z pewnością doda Ci to skrzydeł. Nie zapominaj też, aby doceniać samego siebie. Jeśli czujesz, że tracisz motywację, wyznacz sobie jakiś cel w pracy. Gdy go osiągniesz, daj sobie nagrodę – może to być, np. zakup nowej płyty, wyjście do ulubionej restauracji czy pójście do kina. W ramach docenienia własnych starań musisz po prostu zadbać o siebie i swoje potrzeby. To naprawdę może być dla Ciebie motywacją do pracy.

Dodatkowo, zastanów się dlaczego pracujesz właśnie w tym miejscu. Jakie są tego powody: pieniądze, mili współpracownicy, dobra atmosfera, ciekawe benefity pozapłacowe…? Znajdź wszystko to, co daje Ci radość w obecnej firmie i przekłada się pozytywnie na Twoje życie. Czasami dobrze sobie przypomnieć o tym, co się ma. Zauważenie wszystkich plusów danej pracy może także zadziałać motywująco.

Brak motywacji do pracy – czy zmiana miejsca zatrudnienia to dobry pomysł?

Jeżeli jednak w obecnej pracy nie ma niczego, co oddziałuje na Ciebie pozytywnie, być może pora pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Zanim to zrobisz, musisz jednak ustalić, czego tak naprawdę chcesz. Najpierw więc wyznacz sobie cele zawodowe, a dopiero później zastanów się, jak i gdzie możesz je zrealizować. Podejmij też decyzję, co jest dla Ciebie najważniejsze – duża pensja, możliwość awansu, elastyczny czas pracy, miła atmosfera… Na tej podstawie łatwiej będzie Ci wybrać nowe miejsce zatrudnienia i dostosować je do swoich preferencji.

Jeżeli więc jesteś zdecydowany na znalezienie nowego zajęcia, które da Ci dużą motywację do pracy – sprawdź oferty w Kiwi Jobs. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń z takich branż, jak gastronomia, praca w sklepie czy produkcja. Zapoznaj się z tym, co proponują konkretni pracodawcy i wybierz tego, który odpowiada Ci najbardziej! Aplikuj, a odpowiedź otrzymasz zawsze w maksymalnie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top