Praca w sklepie – obowiązek czy pasja?

Udostępnij

Jesteś młody, nie masz bogatego doświadczenia zawodowego i dopiero rozpoczynasz swoją karierę? A może wręcz przeciwnie – jesteś specjalistą w swoim fachu i od lat zajmujesz się sprzedażą? W obu tych przypadkach odpowiednim zajęciem dla Ciebie będzie praca w sklepie. Co ważne, zawód sprzedawcy pozwala na rozwój zawodowy, w związku z czym może stać się zajęciem na długie lata. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i stażem pracy, takie zajęcie może też przynieść całkiem dobre zarobki.

Sprzedawca, ekspedient czy kasjer to osoby, które można spotkać w każdym punkcie handlowym. Praca w sklepie dotyczy bowiem miejsc specjalizujących się w sprzedaży wielu różnorodnych produktów. Taka sytuacja jest korzystna dla potencjalnych pracowników, ponieważ daje im  duże możliwości zatrudnienia. Jeśli więc myślisz o objęciu stanowiska sprzedawcy, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty pracy.  Aby wykonywać ten zawód, musisz jednak wyróżniać się odpowiednimi cechami i predyspozycjami.

Praca sprzedawcy – charakterystyka stanowiska

Sprzedawca to osoba, która dba o przeprowadzenie transakcji sprzedaży w wybranym punkcie handlowym. Jej zadania mogą być jednak zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu świadczona jest praca w sklepie.

W przypadku samoobsługowych sklepów,  pracownicy biorą udział w tzw. sprzedaży pośredniej. Ich główną rolą jest więc rozliczanie środków płatniczych za sprzedawane klientom towary. Kasjer lub kasjerka zajmują się wówczas m.in. przyjmowaniem zapłaty i przeprowadzaniem operacji kasowych, uwzględnianiem zwrotów i reklamacji, udzielaniem zniżek na mocy karty stałego klienta, usuwaniem zabezpieczeń z kupionych produktów czy wreszcie sprawdzaniem stanu gotówki w kasie pod koniec danego dnia lub zmiany i dokumentowaniem obrotu. Musisz jednak pamiętać, że tzw. „praca na kasie” to nie wszystko.  Oprócz tego, kasjer-sprzedawca wykonuje także często podstawowe prace porządkowe, jak również dba o poprawne rozłożenie towaru oraz jego inwentaryzację.

W wielu punktach handlowych zadania sprzedawcy są jeszcze bardziej złożone. Na pierwszy plan wysuwa się wówczas profesjonalna obsługa klienta, która polega na doradzaniu ludziom i zachęcaniu ich do zakupu konkretnego produktu. Tego typu zadania czekają na Ciebie chociażby w pracy w sklepie odzieżowym.

Jeszcze inne wyzwania przynosi praca w sklepie internetowym. Po stronie sprzedawcy leży wówczas, np. obsługa zamówień, kontakt mailowy i telefoniczny z klientami, pakowanie paczek czy dbałość o terminową realizację przesyłek.

Wymagania niezbędne do podjęcia pracy w sklepie

Praca kasjera lub sprzedawcy nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego – najczęściej wystarczy, że ukończyłeś szkołę zawodową lub średnią. Często możesz podjąć zatrudnienie także w trakcie edukacji – wielu pracodawców decyduje się na przyjęcie osób młodych, nawet bez doświadczenia zawodowego, oferując im przyuczenie do zawodu. Dotyczy to także pracy na wakacje. Wcześniejsze zatrudnienie w sklepie lub w obsłudze klienta będzie jednak Twoim atutem, zwłaszcza jeśli chcesz otrzymać posadę w nieco bardziej ekskluzywnym punkcie handlowym, np. w butiku z luksusową odzieżą.

Ze względu na obowiązki sprzedawcy związane z przyjmowaniem i rozliczaniem zapłaty, na tym stanowisku przyda Ci się umiejętność obsługi kasy fiskalnej oraz terminali płatniczych. W przypadku pracy w sklepie internetowym warto też odznaczać się dobrą umiejętnością obsługi komputera. Z kolei jeśli chodzi o zatrudnienie w sklepie oferującym produkty spożywcze, konieczne jest najczęściej wyrobienie tzw. książeczki sanepidowskiej.

Jak widzisz, pracodawcy w tej branży nie mają zazwyczaj zbyt wygórowanych wymagań. Nie oznacza to jednak, że praca sprzedawcy będzie odpowiednia dla każdego. W tym zawodzie istotne są bowiem odpowiednie predyspozycje i kompetencje miękkie. Jeśli więc chcesz podjąć pracę w sklepie, powinieneś być osobą otwartą, cierpliwą i komunikatywną. Przyda Ci się także odporność na stres, duża doza odpowiedzialności, a także umiejętności związane z organizowaniem czasu i pracą w zespole.

Dodatkowo, dobrze abyś interesował się branżą związaną z asortymentem danego sklepu. Dzięki temu praca będzie dla Ciebie szansą na rozwijanie swojego hobby. Robiąc, coś co lubisz poczujesz też satysfakcję, a wykonywanie codziennych zadań stanie się dla Ciebie przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Praca w sklepie i możliwości zatrudnienia

Praca sprzedawcy może być wykonywana w wielu różnorodnych miejscach. Jednymi z popularniejszych zajęć są:

 • praca w sklepie spożywczym (w tym w supermarketach),
 • praca w sklepie odzieżowym,
 • praca w sklepie internetowym,
 • praca w sklepie z obuwiem lub z dodatkami,
 • praca w sklepie zoologicznym,
 • praca w sklepie z urządzenia RTV i AGD.

To oczywiście jedynie przykłady dotyczące możliwości zatrudnienia. Pamiętaj, że decydując się na wybór danego punktu handlowego, warto wziąć pod uwagę swoje preferencje. Przykładowo, jeśli interesują Cię zwierzęta, pomyśl o pracy w sklepie zoologicznym – dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko będziesz mógł dobrze doradzać klientom, ale również zyskasz szansę na poszerzenie własnej wiedzy.

Podobnie sytuacja wygląda chociażby w przypadku pracy w sklepie ze sprzętem RTV. Osoby zatrudnione w takich punktach handlowych często pełnią rolę prawdziwych specjalistów. Ich zadaniem jest udzielanie klientom fachowych porad dotyczących specyfikacji i funkcjonalności poszczególnych urządzeń. W tym celu, sprzedawca powinien odznaczać się odpowiednią wiedzą, ponieważ tylko wtedy może stać się dobrym doradcą. Na tym stanowisko sprawdzi się więc osoba, która interesuje się elektroniką. Zatrudniając się w sklepie RTV będzie mogła nie tylko pomagać innym, ale również rozwijać swoją pasję.

Widać więc wyraźnie, że warto dostosować miejsce zatrudnienia do swoich zainteresowań. W niektórych punktach handlowych wręcz niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z danej branży. Należy jednak zaznaczyć, że praca w sklepie jest odpowiednia zarówno dla osób rozpoczynających karierę, jak i doświadczonych pracowników. Młodzi ludzie będą mogli w niej zdobywać nowe umiejętności, natomiast doświadczeni specjaliści dzielić się swoją wiedzą – zarówno z klientami, jak i współpracownikami.

Ile może zarobić sprzedawca w sklepie?

Praca kasjera i sprzedawcy w sklepie kojarzą się zazwyczaj z niewielkimi zarobkami. Nie jest tak jednak zawsze. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia, profilu punktu handlowego, a także obejmowanego stanowiska.

Statystycznie, kasjer-sprzedawca zarabia około 2000 zł netto miesięcznie. W aplikacji Kiwi Jobs można jednak znaleźć różnorodne oferty pracy – przy każdej z nich podana jest minimalna i maksymalna stawka godzinowa w danej firmie. Dzięki temu, możesz wybrać ogłoszenie, które będzie dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące pod względem finansowym.

Warto również wiedzieć, że w przypadku pracy sprzedawcy możliwy jest rozwój zawodowy. Kolejne szczeble kariery, to np. stanowisko zastępcy kierownika czy kierownika. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i ukończeniem odpowiednich szkoleń rośnie także wynagrodzenie.

Dodatkowo, praca kasjera czy sprzedawcy wiąże się z różnymi udogodnieniami. Pracodawcy coraz częściej oferują, np. umowę o pracę czy elastyczny grafik. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stabilizacji zawodowej, a także pogodzenie obowiązków służbowych z życiem prywatnym lub studiami. Oprócz tego, w wielu sklepach można liczyć na otrzymanie ciekawych  benefitów pozapłacowych, np. karty sportowej czy rabatów pracowniczych.

Praca w sklepie w Warszawie – jak ją znaleźć?

„Praca w sklepie Warszawa” – jeżeli  mieszkasz w stolicy i szukasz zatrudnienia jako sprzedawca, z pewnością zdarzyło Ci się wyszukiwać tę frazę w Internecie. Gdy jednak zależy Ci na szybkim znalezieniu  nowego zajęcia, warto abyś wykorzystał do tego aplikację Kiwi Jobs. Pobierz ją na swój telefon, sprawdź świeże oferty w Twojej okolicy i aplikuj! Odpowiedź od pracodawcy otrzymasz już w 48 godzin.

Taki sposób szukania zatrudnienia nie dotyczy jedynie warszawiaków. Dzięki Kiwi Jobs znajdziesz pracę w sklepie także w Krakowie i Wrocławiu. Wystarczy, że uzupełnisz CV w aplikacji i wyślesz swoje zgłoszenie.

4 Comments

 1. […] – sprawdź oferty w Kiwi Jobs. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń z takich branż, jak gastronomia, praca w sklepie czy produkcja. Zapoznaj się z tym, co proponują konkretni pracodawcy i wybierz tego, który […]

  Odpowiedz
 2. […] zlecenie oferowana jest w wielu różnych branżach. Może dotyczyć, np. sektora gastronomicznego, pracy w sklepie, a także w biurze czy na produkcji. Bez względu na to, czy wykonujesz zawód kelnera, […]

  Odpowiedz
 3. […] zazwyczaj sprzedaż różnego typu towarów lub usług. W związku z tym, popularna jest chociażby praca w sklepie, np. w branży odzieżowej, kosmetycznej, sportowej czy RTV.  Zatrudniając się w tego typu […]

  Odpowiedz
 4. […] sytuacji, w której pracujesz w sklepie, postaraj się zachęcać klientów do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Płacenie kartą […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top