Jak mieć więcej czasu dla siebie i rodziny?

Udostępnij

Kolejny tydzień mija, a Ty znów nie miałeś czasu na nic poza pracą?  Możesz to zmienić! Podstawową kwestią jest znalezienie zatrudnienia w miejscu, w którym obowiązuje elastyczny czas pracy. Dzięki niemu bez trudu załatwisz sprawę w urzędzie czy w banku, a także znajdziesz kilka chwil więcej dla rodziny. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Aby zyskać więcej czasu powinieneś też wypracować w sobie kilka przydatnych nawyków, a także odpowiednio zorganizować swój dzień.

Choć praca stanowi ważny element życia, nie powinna przesłaniać wszystkiego. Niezwykle istotne jest więc zachowanie odpowiedniego work–life balance. W wypracowaniu równowagi między pracą a sprawami osobistymi mogą pomóc Ci sami pracodawcy. Coraz więcej z nich proponuje podwładnym elastyczny czas pracy oraz elastyczny grafik. Dużo jednak zależy tylko od Ciebie – jeśli sam się odpowiednio nie zorganizujesz, nawet wspomniane benefity nie będą dobrze spełniać swojej roli.

Elastyczny czas pracy, czyli jak dostosować pracę do siebie?

Elastyczny czas pracy to niezwykle wygodne rozwiązanie, które znajduje uznanie wielu pracowników. Dzięki niemu, pracę możesz zaczynać w wyznaczonym przedziale czasowym, np. między 07:00 a 10:00. W ten sposób, jeśli rano czeka Cię wizyta u lekarza lub ważna sprawa urzędowa nie musisz obawiać się, że spóźnisz się do pracy. Z kolei gdy łatwiej Ci się skupić rano i wolisz wcześniej wychodzić z miejsca zatrudnienia, również możesz to zrobić. Elastyczny czas pracy pozwala bowiem na dostosowanie godzin pracy do własnego trybu życia.

Formą elastycznego czasu pracy jest także elastyczny grafik, stosowany często m.in. w branży gastronomicznej. Polega on na ustaleniu z pracodawcą i współpracownikami planu  pracy na dany tydzień czy miesiąc. Przykładowo, jeśli pracujesz na pół etatu jako kelner i wiesz, że w najbliższej przyszłości będziesz potrzebować konkretnego dnia wolnego, możesz to zgłosić –  dzięki temu pracodawca weźmie pod uwagę Twoje potrzeby podczas przygotowywania harmonogramu.

Komu przyda się elastyczny grafik?

Elastyczny czas pracy czy elastyczny grafik przydadzą się w życiu każdego. Dzięki nim możliwe jest lepsze planowanie i organizacja spraw pozazawodowych. W niektórych sytuacjach tego typu benefity są jednak szczególnie pożądane.

Równowaga między życiem zawodowym i rodzinnym jest niezwykle istotna dla młodych matek, które po urlopie macierzyńskim wracają na rynek pracy. W ich przypadku elastyczny grafik jest elementem kluczowym, który umożliwia im podjęcie zatrudnienia bez konieczności rezygnowania z opieki nad dzieckiem i posyłania go na długie godziny do żłobka. Jeśli chodzi o świeżo upieczone mamy, dobrze sprawdzi się więc połączenie elastycznego czasu pracy z pracą w niepełnym wymiarze godzinowym.

Podobnie będzie też w przypadku studentów. Elastyczny czas pracy pozwala im na pogodzenie obowiązków zawodowych z nauką. Dzięki temu, mogą oni zdobywać nową wiedzę i umiejętności nie tylko na uczelni, ale również w pracy.

Praca blisko domu – sposób na zaoszczędzenie cennego czasu

Dojazdy do pracy to zmora wielu osób. Wczesne wstawanie, korki, stres…  Im dalej jest Twoje miejsce zatrudnienia, tym więcej czasu spędzasz w samochodzie lub w komunikacji miejskiej. Według statystyk, przeciętny Polak na dojazd do pracy traci aż 41 minut. W wielu przypadkach jest to jednak o wiele więcej – godzina, a nawet dwie. Pomyśl, ile czasu daje to w skali tygodnia czy miesiąca? Wszystkie te chwile mógłbyś poświęcić na rozwijanie swojego hobby czy spędzenie czasu z bliskimi.

W sytuacji, w której dojazdy są dla Ciebie wyjątkowo męczące, powinieneś pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. W tym celu pobierz aplikację Kiwi Jobs i sprawdź najnowsze oferty pracy w Twojej okolicy. Wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej i wyślij zgłoszenie. Kto wie, być może uda Ci się znaleźć zatrudnienie dosłownie kilka kroków od domu?

Jak zorganizować swoją pracę, by nie zostawać po godzinach?

Chcąc uzyskać odpowiedni  work-life balance, musisz zwrócić uwagę na to, jak pracujesz. Być może robisz to nieefektywnie, przez co wciąż musisz zostawać po godzinach. Przyjrzyj się więc, w jaki sposób wykonujesz swoje obowiązki i w razie potrzeby wprowadź niezbędne zmiany.

Jeżeli nie przykładasz się do swoich zadań i marnujesz czas na niepotrzebne pogawędki ze współpracownikami, nawet elastyczny czas pracy nie pomoże Ci w odzyskaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Oczywiście, utrzymywanie dobrych relacji z kolegami i koleżankami z firmy jest ważny – pamiętaj jednak, że ciągłe plotkowanie odrywa Cię od Twoich zadań i sprawia, że z niczym nie możesz się wyrobić. Dlatego też w pracy skup się przede wszystkim na pracy. Naucz się też wyznaczać priorytety – zaczynaj od najważniejszych obowiązków, a dopiero później przechodź do tych mniej istotnych. Gdy uporządkujesz w ten sposób swoją pracę może się okazać, że nadgodziny nie będą już konieczne.

Ponadto, w miejscu zatrudnienia musisz być asertywny. Nie pozwól, aby Twoi współpracownicy przerzucali na Ciebie swoje obowiązki. W razie potrzeby nie bój się powiedzieć „nie”. Pamiętaj, że robisz to dla siebie, ponieważ tylko w ten sposób możesz odzyskać kontrolę nad swoim czasem.

Planowanie czasu wolnego jako klucz do sukcesu

Elastyczny czas pracy, zdolność ustalania priorytetów czy asertywność to wciąż nie wszystko. Ważne jest także to, jak zorganizujesz swój czas wolny.

Aby mieć czas dla rodziny i dla samego siebie, musisz nauczyć się dokładnie planować. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to, jak wygląda Twój dzień, na początku może być to dla Ciebie trudne. Pamiętaj jednak, że trening czyni mistrza. Nawet powolne wprowadzanie zmian i nowych nawyków może przynieść pożądane rezultaty. Najważniejsza jest jednak systematyczność.

Jeśli chcesz ułatwić sobie planowanie czasu wolnego, możesz zrobić listę. Zapisz na niej wszystko to, co chcesz zrobić danego dnia, a potem konsekwentnie realizuj swoje założenia. Nie skupiaj się jednak tylko na obowiązkach – czy to zawodowych, czy związanych z życiem poza pracą. Wyznacz odpowiednią ilość czasu na spotkania ze znajomymi i rodziną. Nie zapomnij także o kilku chwilach na uprawianie hobby i rozwijanie pasji i zainteresowań, również tych, które dzielisz wspólnie z bliskimi. W ten sposób będziesz mógł spędzać z nimi jeszcze więcej czasu.

Powinieneś też jasno oddzielić pracę od życia prywatnego. Dlatego też, w momencie w którym wychodzisz z miejsca zatrudnienia, postaraj się uwolnić od myśli związanych z obowiązkami zawodowymi. Zamiast tego, daj sobie chwilę wytchnienia i naucz się efektywnie odpoczywać.

Co ważne, w wolnym czasie również musisz nauczyć się wyznaczać priorytety. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – ciągłe przeglądanie portali społecznościowych w Internecie czy rozmowa z bliskimi? Pamiętaj, że czasem warto się wylogować i zamiast spędzać długie godziny przed komputerem, skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. Jeśli jednak korzystanie z Internetu również sprawia Ci przyjemność, nie musisz z niego całkowicie rezygnować. Ustal jednak ramy czasowe, kiedy bez wyrzutów sumienia możesz pozwolić sobie na surfowanie w sieci. Może to być, np. godzina lub dwie godziny dziennie. Staraj się nie przekraczać tego limitu, a szybko zobaczysz, ile czasu tak naprawdę traciłeś na zbędne przeglądanie w kółko tych samych stron. Podobne ograniczenia wprowadź odnośnie oglądania telewizji.

Wprowadzenie work-life balance czy znalezienie większej ilości czasu dla rodziny nie zawsze jest proste. Nie warto jednak ulegać ciągłemu pośpiechowi i poświęcać całego życia na karierę. Musisz więc pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia – dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci osiągnąć równowagę. Pamiętaj, że w tym procesie duże znaczenie ma także miejsce, w którym pracujesz. Z Kiwi Jobs znajdziesz pracodawców oferujących elastyczny czas pracy, który pozwoli Ci na pogodzenie życia zawodowego z prywatnym.

4 Comments

 1. […] się z różnymi udogodnieniami. Pracodawcy coraz częściej oferują, np. umowę o pracę czy elastyczny grafik. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stabilizacji zawodowej, a także pogodzenie obowiązków […]

  Odpowiedz
 2. […] Podejmij też decyzję, co jest dla Ciebie najważniejsze – duża pensja, możliwość awansu, elastyczny czas pracy, miła atmosfera… Na tej podstawie łatwiej będzie Ci wybrać nowe miejsce zatrudnienia i […]

  Odpowiedz
 3. […] Jobs. Wielu pracodawców nie tylko proponuje tę formę zatrudnienia, ale także jest otwartych na elastyczny czas pracy czy pracę w niepełnym wymiarze godzin. Wystarczy więc, że wypełnisz nowoczesne CV w Kiwi Jobs, […]

  Odpowiedz
 4. […] stopniowo rośnie. Oprócz tego, możesz też liczyć na dodatkowe udogodnienia, takie jak elastyczne godziny pracy czy dogodną formę umowy, np. umowę o […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top