Praca na wakacje 2019 – gdzie warto jej szukać?

Udostępnij

Praca na wakacje jest najczęściej podejmowana przez osoby młode. Stanowi doskonały sposób na dorobienie do domowego budżetu, a także zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Co ciekawe, wakacyjna praca może się także przerodzić w stałe zatrudnienie. Jeśli więc rozglądasz się za zajęciem na lato, warto abyś wiedział, w jakich branżach masz największe szanse na dalszy rozwój.

Lato kojarzy się zazwyczaj z odpoczynkiem i sezonem urlopowym. Mimo to, w tym okresie warto też rozejrzeć się za nowym zatrudnieniem. Miesiące od czerwca do września obfitują bowiem w wiele ciekawych ofert pracy na wakacje. To dobra informacja zwłaszcza dla osób, które nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego. Dzięki zdobyciu pierwszego poważniejszego zajęcia mają one szansę na rozpoczęcie ciekawej kariery i zarobienie całkiem niezłych pieniędzy.

Praca na wakacje – w jakiej branży warto szukać zatrudnienia?

„Szukam pracy na wakacje” – jeśli podjąłeś taką decyzję, najpierw musisz zastanowić się, co tak naprawdę chcesz robić. W trakcie lata popularne są różnego typu zajęcia sezonowe, takie jak np. zbieranie owoców. Warto jednak patrzeć nieco bardziej długofalowo. W związku z tym, o wiele lepiej poszukać zatrudnienia, które daje realne szanse na zdobycie przydatnych umiejętności, a także umożliwia rozwój zawodowy. W jakich branżach należy szukać pracy na wakacje?

„Lato to gorący czas na rynku pracy. Wielu pracodawców poszukuje w tym okresie nowych pracowników, nawet tych bez doświadczenia zawodowego, w tym studentów i uczniów szkół średnich. Dotyczy to zwłaszcza dwóch sektorów: gastronomii i handlu.”– mówi Adam Marona, Head of Business Development w firmie Kiwi Jobs. „Co ważne,  praca w jednej z tych branż może przekształcić się w stałe zatrudnienie, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców oferuje młodym pracownikom elastyczny grafik. Dzięki temu udogodnieniu, istnieje możliwość kontynuacji zatrudnienia po zakończeniu wakacji i pogodzenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym lub szkołą”.

Widać więc wyraźnie, że szukając pracy na wakacje, nie zawsze warto nastawiać się jedynie na zajęcie tymczasowe. Wybór zatrudnienia, które możesz później kontynuować może się okazać dla Ciebie korzystny. Dzięki niemu nie tylko sobie dorobisz, ale zbudujesz również swoją pozycję na rynku pracy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, która branża będzie dla Ciebie najlepsza jeśli chodzi o pracę na wakacje, przybliżymy Ci pokrótce każdą z nich. Wiedząc, jakie masz możliwości zatrudnienia o wiele łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Praca na wakacje w gastronomii – możliwości zatrudnienia

Praca w gastronomii to jedno z najpopularniejszych zajęć na wakacje. Jeżeli jesteś osobą bez doświadczenia zawodowego, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wybór zawodu kelnera.  Aby objąć to stanowisko, najczęściej wystarczy być osobą pozytywnie nastawioną, uprzejmą i chętną do nauki. Oprócz tego, niezbędna jest tzw. książeczka sanepidowska.

Inne dostępne zawody w branży gastronomicznej to m.in. barista, barman, kucharz czy pomoc kuchenna. Choć na niektórych stanowiskach wymagane jest przynajmniej minimalne doświadczenie, pracodawcy coraz częściej decydują się na nauczenie nowych pracowników wszystkiego od podstaw. Dzięki temu masz szansę nie tylko sobie dorobić, ale i zyskać praktycznie umiejętności. Wbrew pozorom znalezienie takiej oferty pracy na wakacje nie powinno być trudne. Szkolenia oferuje, np. warszawska restauracja Fragola, w której jako pracownik bistro możesz zdobyć wiedzę z zakresu przygotowywania kawy, deserów i dań śródziemnomorskich, a także poznać tajniki obsługi kelnerskiej. Jakie są wymagania? Uśmiech, pozytywne nastawienie i energia do pracy! Niewiele, prawda?

Podobne podejście prezentuje też chociażby firma Subsfera sp.z.o.o. (franczyza Subway’a), która poszukuje uczniów i studentów na stanowisko pracownika restauracji. Brak doświadczenia to nie przeszkoda –  wystarczy że masz chęci do pracy i książeczkę sanepidu, a w zamian otrzymasz elastyczny grafik, kursy i możliwość awansu. Dzięki temu, praca na wakacje może stać się Twoim zatrudnieniem na stałe.

A jeśli oprócz nauki nowych rzecz stawiasz na wesołą atmosferę, możesz dołączyć, np. do przedsiębiorstwa Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe S.A. jako pracownik Bulwarów Wiślanych. Kto nie chciałby pracować nad Wisłą w ciepłe, letnie dni w mieście? Otrzymanie tam zatrudnienia na wakacje jest banalnie proste – wystarczy, że masz książeczkę sanepidowską i lubisz pracę z ludźmi. W zamian za to otrzymasz dobre zarobki (19–21 zł brutto za godzinę) i niezapomniane doświadczenia.

To oczywiście jedynie przykłady pracy na wakacje w gastronomii. Zatrudnienie można znaleźć także w wielu innych restauracjach, barach, pubach czy kawiarniach.

Praca na wakacje w sklepie –  gdzie warto ją podjąć?

Inną możliwością wakacyjnego zatrudnienia jest praca w sklepie w charakterze sprzedawcy, kasjera lub doradcy klienta. Aby ją podjąć, trzeba lubić pracę z ludźmi, a także odznaczać się odpowiedzialnością i sumiennością oraz energią do działania. Przydatna może się też okazać umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminali płatniczych, jednak w tym względzie pracodawcy również często oferują szkolenia.

Gdzie znaleźć pracę na wakacje w branży sprzedażowej? W grę wchodzą wszystkiego typu supermarkety, a także nieco mniejsze sklepy spożywcze. Oprócz tego, ciekawym miejscem zatrudnienia są butiki z odzieżą. Pracę na wakacje 2019 oferuje m.in. firma CROPP, która oferuje możliwość zdobycia wielu ciekawych doświadczeń związanych ze sprzedażą i obsługą klienta.

Zatrudnienie czeka też w sklepach z innych branż, np. tych sprzedających różnego typu gadżety i dodatki. Przykładem jest tu firma Tiger Warsaw, w której można podjąć pracę zmianową, co ułatwia pogodzenie obowiązków zawodowych z życiem prywatnym.

Inne pomysły na wakacyjną pracę

Lato to czas urlopów, w związku z czym hotele przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Dlatego też, jeśli szukasz zatrudnienia na wakacje, możesz zainteresować się ofertami dotyczącymi pracy na recepcji. W tej branży musisz jednak znać języki obce (najczęściej angielski). Hotele często nastawione są bowiem na turystów z zagranicy, dlatego też musisz umieć porozumiewać się z gośćmi z innych rejonów świata. Oprócz tego, powinieneś być osobą otwartą i komunikatywną. Co dostaniesz w zamian? Na pewno dużą dozę nowych, ciekawych doświadczeń, szansę na poznanie ciekawych ludzi, a także możliwość dalszego rozwoju.

Praca na wakacje dostępna jest także w wielu innych dziedzinach. Ciekawe zatrudnienie możesz znaleźć w branży produkcyjnej (np. jako pracownik produkcji lub magazynier) czy dostawczej (np. jako kurier). To, gdzie rozpoczniesz swoją wakacyjną przygodę z pracą zależy w dużej mierze od Twoich chęci i predyspozycji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, w czym jesteś dobry i na jakim stanowisku będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności.

Praca na wakacje – zarobki

Wynagrodzenie za pracę na wakacje może być zróżnicowane. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i chęci, a także branży, w której działa dana firma. Ważna jest także lokalizacji przedsiębiorstwa. Praca na wakacje w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie statystycznie przynosi lepsze zarobki niż w przypadku zatrudnienia w mniejszych miastach.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile możesz zarobić na konkretnym stanowisku w danej firmie, sprawdź aplikację Kiwi Jobs. Znajdziesz w niej widoczne stawki, dzięki którym kwestia wynagrodzenia od początku będzie dla Ciebie jasna.

Jak znaleźć pracę na wakacje?

Najświeższe oferty pracy na wakacje (i nie tylko) znajdziesz w Kiwi Jobs. W aplikacji czekają na Ciebie ogłoszenia z wielu branż, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że od razu możesz wiedzieć, czego się spodziewać. Sprawdź wymagania pracodawcy, a także proponowaną przez niego stawkę i rodzaj umowy i aplikuj tam, gdzie podoba Ci się najbardziej!

2 Comments

  1. […] Praca na wakacje dla młodzieży to doskonały pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu. Dzięki niej można nie tylko sobie dorobić, ale także poznać ciekawych ludzi czy zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia. W niektórych przypadkach takie dorywcze zajęcia można również kontynuować w ciągu roku szkolnego. Wszystkie kwestie związane z pracą dla nieletnich są jednak regulowane przez prawo. W związku z tym pracodawca musi dopilnować, aby przestrzegać określonych przepisów związanych m.in. z czasem pracy młodocianego. […]

    Odpowiedz
  2. […] nawet bez doświadczenia zawodowego, oferując im przyuczenie do zawodu. Dotyczy to także pracy na wakacje. Wcześniejsze zatrudnienie w sklepie lub w obsłudze klienta będzie jednak Twoim atutem, […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top