Nie tylko CV – jak napisać podanie o pracę?

Udostępnij

Podanie o pracę to pismo, które może pomóc Ci w zdobyciu wymarzonego zatrudnienia. Jeżeli zdecydujesz się dołączyć je do dokumentów aplikacyjnych, z pewnością zrobi to pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Warto więc wiedzieć, jak napisać podanie o pracę.  

Typowy proces rekrutacyjny zazwyczaj wygląda podobnie – znajdujesz ofertę pracy, wysyłasz CV, czasami dodatkowo list motywacyjny,  i czekasz na odpowiedź ze strony pracodawcy. Co jednak w sytuacji, gdy dana firma nie prowadzi akurat rekrutacji? Wówczas oprócz zwykłego życiorysu warto dołączyć podanie o pracę. Taki dokument może zainteresować rekruterów i zwiększyć Twoje szanse na dołączenie do wymarzonej firmy.

Czym wyróżnia się podanie o pracę?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest podanie o pracę. Choć dokument ten może wydawać się podobny do listu motywacyjnego, w rzeczywistości jego rola prezentuje się nieco inaczej. W czym przejawia się ta różnica? List motywacyjny ma za zadanie odpowiedzieć na konkretną ofertę pracy i wyszczególnione w niej wymagania. Z kolei w podaniu o pracę pracownik wykazuje się własną inicjatywą i stara się pokazać zainteresowanie daną firmą, nawet jeśli nie prowadzi ona obecnie rekrutacji.

Kiedy warto napisać podanie o pracę?

Tak naprawdę podanie o pracę można napisać zawsze. Takie dodatkowe pismo bez wątpienia zadziała na Twoją korzyść i pokaże, że jesteś osobą zdeterminowaną i naprawdę zależy Ci na podjęciu zatrudnienia w danej firmie. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których podanie o pracę może nawet zaważyć o tym, czy zostaniesz przyjęty. Warto dołączyć je do dokumentów aplikacyjnych, gdy:

 • nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego w danej branży, jednak jesteś zmotywowany do podjęcia w niej pracy,
 • przedsiębiorstwo, w którym chcesz pracować nie prowadzi obecnie rekrutacji,
 • chcesz objąć stanowisko, na które jest bardzo wielu chętnych (podanie o pracę wyróżni Cię na tle innych kandydatów),
 • odbyłeś praktyki w danej firmie i chcesz kontynuować w niej karierę, jednak nie szuka ona obecnie stałych pracowników.

Podanie o pracę – wzór pisma

Samo wysłanie podania o pracę nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Aby mieć pewność, że dokument przekona do Ciebie pracodawców musisz zadbać o to, aby miał prawidłową strukturę i treść. Jak napisać podanie o pracę? Najważniejsza jest usystematyzowana konstrukcja.  Podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w piśmie to:

 • data i miejscowość umieszczone w prawym górnym rogu podania;
 • podstawowe dane osobowe: Twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail, umieszczone pod datą i miejscowością;
 • nazwa i adres firmy, w której chcesz pracować umieszczone poniżej Twoich danych osobowych (jeżeli znasz strukturę przedsiębiorstwa, podanie o pracę możesz zaadresować bezpośrednio do kierownictwa lub działu HR);
 • nagłówek pisma („Podanie o pracę”);
 • właściwa treść pisma;
 • Twój podpis;
 • informacje o załącznikach, takich jak np. CV.

Kluczowym elementem podania o pracę jest oczywiście jego treść. Na początku powinieneś napisać, jaką posadę chciałbyś objąć w danej firmie. Następnie Twoim zadaniem jest odpowiednie uargumentowanie, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. W tym miejscu opisz swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe (jeśli je masz), a także odnieś się do wszystkich najważniejszych umiejętności i osiągnięć, jakie posiadasz. Nie musisz się jednak rozpisywać – pamiętaj, że wiele z tych informacji znajduje się w Twoim CV.  Ważne, abyś pokazał  swoją motywację do pracy, a także chęć ciągłego rozwoju. Podanie o pracę zakończ prośbą o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie możesz też pominąć zwrotu grzecznościowego – najczęściej stosowane sformułowanie to „Z poważaniem”.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego może utrudnić znalezienie wymarzonego zatrudnienia. W takiej sytuacji musisz jeszcze bardziej się postarać, aby Twoje podanie o pracę było przekonujące. Podkreśl w nim swoje predyspozycje, umiejętności i wykształcenie, a także gotowość do nauki i zdobywania nowych doświadczeń. Możesz też nawiązać do własnych pasji zainteresowań, o ile mogą się one przydać w branży, do której aplikujesz. Pokaż też pracodawcy, dlaczego zależy Ci na pracy właśnie w jego firmie – odwołaj się przy tym, np. do wartości reprezentowanych przez dane przedsiębiorstwo.

Powyższe porady najłatwiej przedstawić na przykładzie. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym i piszesz podanie o pracę bez doświadczenia, treść pisma może być następująca:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do pracy w firmie XYZ na stanowisku sprzedawcy.

Posiadam wykształcenie (tu wpisz jakie – zawodowe, średnie, techniczne lub wyższe, podając nazwę ukończonej szkoły lub uczelni, a także kierunek kształcenia).  Uważam, że zdobyta przeze mnie w toku nauki wiedza i umiejętności mogą okazać się przydatne na wskazanym przeze mnie stanowisku.

Jestem osobą obowiązkową, cierpliwą i odpowiedzialną. Odznaczam się też pozytywnym nastawieniem i dużą komunikatywnością, przez co szybko nawiązuję kontakty z ludźmi. Zawsze interesowała mnie praca z klientem, więc powierzone obowiązki będę wykonywać z dużym zaangażowaniem.

Pasjonuje mnie moda – chętnie zgłębiam jej tajniki i na bieżąco śledzę najnowsze trendy. Jestem też gotowy do nauki i z ochotą będę rozwijać swoją wiedzę i umiejętności.

W Państwa firmie cenię etyczne podejście do biznesu i przyjęty model kultury pracy. Ze względu na wyznawanie podobnych wartości uważam, że dobrze odnajdę się w Państwa przedsiębiorstwie i będę mieć pozytywny wkład w jego rozwój.

W załączniku przesyłam CV. Z przyjemnością spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej, na której będę mógł opowiedzieć więcej o swoich umiejętnościach.

Z poważaniem,

Jan Kowalski

Pamiętaj, że to jedynie przykład. Pisząc podanie o pracę musisz dostosować je do swoich faktycznych predyspozycji, umiejętności i zainteresowań.

Podanie o pracę po angielsku – o czym warto pamiętać?

Podanie o pracę po angielsku to inaczej Job Inquiry Letter lub Cold Contact Cover Letter – jedno z tych określeń musi stanowić nagłówek pisma. Pozostałe elementy dokumentu są identyczne jak w wersji polskiej. Pamiętaj jednak, aby użyć odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Jeżeli podanie o pracę wysyłasz do konkretnej osoby, zaadresuj je bezpośrednio do niej, np. „Dear Mr. Smith”. Wówczas, pismo najlepiej zakończyć sformułowaniem „Sincerely, (Twoje imię i nazwisko)”.

Jeżeli jednak podanie o pracę po angielsku wysyłasz do osoby, której nie znasz z imienia i nazwiska, a jedynie wiesz, że pracuje w dziale HR, musisz zaadresować je przy użyciu formułki „Dear Hiring Manager”. Takie pismo możesz wówczas zakończyć zwrotem „Best Regards, (Twoje imię i nazwisko)”.

Czy można znaleźć zatrudnienie bez CV i podania o pracę?

Okazuje się, że osoby bez doświadczenia zawodowego nie zawsze muszą wysyłać podanie o pracę, a nawet CV. Jeżeli szukasz zatrudnienia „na już” i nie masz czasu na sporządzanie dokumentów aplikacyjnych, zarejestruj się w aplikacji Kiwi Jobs. Wystarczy, że uzupełnisz profil najważniejszymi informacjami i… gotowe! Możesz przeglądać oferty pracy i aplikować tam, gdzie chcesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top