Przedstawiciel handlowy – kim jest i jak wygląda jego praca?

Udostępnij

Przedstawiciel handlowy to zawód, który zyskuje coraz większą popularność. Aby go wykonywać, trzeba jednak odznaczać się odpowiednimi  umiejętnościami i predyspozycjami. Ważna jest nie tylko wiedza z zakresu sprzedaży, ale również takie cechy, jak otwartość, komunikatywność i duża doza samodzielności. Dowiedz się, na czym polega praca przedstawiciela handlowego i czy jest to zajęcie właśnie dla Ciebie!

Stanowisko przedstawiciela handlowego bywa mylone z zawodem akwizytora. W rzeczywistości, te dwie profesje nieco się od siebie różnią. Przedstawiciel handlowy jest osobą, która zajmuje się pozyskiwaniem, a także późniejszą obsługą klientów danej firmy. Do jego zadań należy więc reprezentowanie przedsiębiorstwa, a także dbałość o realizację przyjętych planów sprzedażowych. W porównaniu z akwizytorem, działania przedstawiciela handlowego są bardziej usystematyzowane i zakrojone na większą skalę.

Co robi przedstawiciel handlowy w swojej pracy?

Jeśli chodzi o zawód, jakim jest przedstawiciel handlowy, zakres obowiązków na tym stanowisku może być niezwykle zróżnicowany. W tym przypadku wiele zależy od profilu działalności konkretnej firmy. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy handlowca pamiętaj, że możesz zatrudnić się w przedsiębiorstwach z wielu różnych branż, w tym m.in. budowlanej,  samochodowej,  farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej czy IT.

Pewne obowiązki przedstawiciela handlowego są jednak stałe i niezmienne, bez względu na charakter danej firmy. Należą do nich:

  • pozyskiwanie nowych klientów, podtrzymywanie z nimi współpracy, a także doradzanie im oraz udzielanie merytorycznego wsparcia,
  • zawieranie umów z interesantami,
  • promowanie produktów przedsiębiorstwa,
  • budowa sieci sprzedaży w danym regionie (np. mieście lub województwie),
  • realizowanie założonych planów sprzedażowych,
  • reprezentacja firmy w oparciu o najwyższe standardy obsługi klienta,
  • przygotowywanie raportów.

Choć na pierwszy rzut oka zakres obowiązków przedstawiciela handlowego może wydawać się dość skomplikowany, w rzeczywistości jego działania prowadzą do jednego – sprzedaży produktów lub usług firmy, którą reprezentuje. Jeśli czujesz, że dobrze odnalazłbyś się w takiej roli, musisz przygotować się na wiele podróży.  Praca przedstawiciela handlowego najczęściej wykonywana jest bowiem w terenie, co oznacza konieczność ciągłego przemieszczania się z miejsca na miejsce. W zależności od zakresu działania danej firmy, handlowiec może pracować na obszarze miasta lub województwa, a czasami nawet całego kraju.

Przedstawiciel handlowy – wymagania niezbędne do wykonywania zawodu

W przypadku stanowiska, jakim jest przedstawiciel handlowy, studia nie są warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu. Oczywiście, jeśli posiadasz wykształcenie wyższe, najlepiej związane z profilem działalności danej firmy, będzie to dużym atutem dla pracodawcy. Najczęściej jednak wystarczy, że ukończyłeś szkołę średnią.

Podstawowym wymogiem na stanowisku przedstawiciela handlowego jest znajomość profilu firmy, w której podejmuje zatrudnienie. Jeśli chcesz pracować w przedsiębiorstwie z branży motoryzacyjnej, a nie masz pojęcia o samochodach, może być Ci po prostu trudno. Wiedza na temat sprzedawanych produktów jest bowiem konieczna do nawiązywania skutecznych relacji z klientami. Na szczęście, pracodawcy coraz częściej oferują szkolenia, na których można zdobyć niezbędną wiedzę. Dzięki temu nawet przedstawiciel handlowy bez doświadczenia ma szansę na zdobycie ciekawej pracy. W tym przypadku, niezbędne jest jednak duże zaangażowanie i zainteresowanie dziedziną, w której specjalizuje się dana firma, a także chęci do ciągłego aktualizowania informacji branżowych.

To, co robi przedstawiciel handlowy w swojej pracy wymaga też od niego znajomości technik sprzedaży i negocjacji. Mile widziane jest więc wcześniejsze doświadczenie na podobnym stanowisku. Pracodawcy oczekują też najczęściej posiadania prawa jazdy kategorii B, a także umiejętności dobrej obsługi komputera. Dodatkowo, w niektórych firmach wymogiem koniecznym może się okazać znajomość języka obcego, najczęściej angielskiego.

Wiedza, doświadczenie, konkretne umiejętności i chęci do pracy to jednak nie wszystko. W zawodzie handlowca trzeba też odznaczać się odpowiednimi cechami charakteru. Liczy się przede wszystkim komunikatywność i otwartość. Dlatego też, jeśli nie lubisz kontaktów z ludźmi, nie będzie to zajęcie dla Ciebie. Przedstawiciel handlowy musi bowiem zaskarbić sobie życzliwość klientów, a także zdobyć ich zaufanie. Powinien więc być przebojowy i charyzmatyczny, a przy tym przekonujący. Dodatkowo, musi też zadbać o swój wizerunek – ważny jest profesjonalny i schludny wygląd. Inne predyspozycje wymagane na tym stanowisku to duża odporność na stres (w końcu możesz trafić na różnych klientów), a także samodzielność,  umiejętność przystosowywania się do zmian oraz szybkiego podejmowania decyzji.

Podsumowując: jeśli w sprzedaży czujesz się jak ryba w wodzie, a do tego możesz pochwalić się dużą komunikatywnością i prawem jazdy kategorii B, bez wątpienia jest to pierwszy znak, że powinieneś poważnie zastanowić się nad objęciem posady handlowca. Pamiętaj jednak, że pozostałe oczekiwania firm mogą różnić się od siebie  w zależności od preferencji  konkretnego pracodawcy. Dlatego też starając się o pracę przedstawiciela handlowego zawsze uważnie czytaj oferty zatrudnienia – znajdziesz w nich wszystkie potrzebne informacje.

Przedstawiciel handlowy – zarobki

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. W tym przypadku wiele zależy od wielkości i profilu działalności firmy – duże korporacje oferują najczęściej wyższe zarobki. Istotna jest także lokalizacja przedsiębiorstwa. Statystycznie, praca przedstawiciela handlowego w Warszawie i innych dużych miastach jest najlepiej opłacana.

To, ile zarabia przedstawiciel handlowy uzależnione jest także od jego doświadczenia i stażu pracy. W związku z tym, zarobki na tym stanowisku wahają się zazwyczaj między 2300 a 5000zł brutto. Do tej kwoty dochodzą najczęściej prowizje od sprzedaży.

Musisz pamiętać, że przedstawiciel handlowy bez doświadczenia lub z niewielkim stażem pracy otrzyma niższą pensję, jednak z czasem będzie mógł liczyć na podwyżkę. Wielu pracodawców chcąc zrekompensować pracownikom początkowo niskie stawki, oferuje im też ciekawe benefity pozapłacowe. Ponadto, choć handlowiec pracuje często na podstawie umów cywilnoprawnych lub jako samozatrudniony, niektóre firmy dają mu możliwość  zatrudnienia na umowę o pracę, co może być dodatkowym atutem.

Jak zacząć pracę jako przedstawiciel handlowy?

Nawet przedstawiciel handlowy bez doświadczenia ma szansę zaistnienia na rynku pracy. Jeśli uważasz, że to stanowisko odpowiada Twoim zainteresowaniom, musisz zacząć działać. Ucz się, dokształcaj i czytaj książki i artykuły dotyczące technik sprzedaży. Oprócz tego, trenuj swoje umiejętności interpersonalne. Zdobywaj też doświadczenia związane z obsługą klienta – na początek dobrym pomysłem może okazać się zatrudnienie się w charakterze pracownika call center.

Jeśli poczujesz, że wiesz i umiesz już wystarczająco dużo – zacznij szukać pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. Wypróbuj aplikację Kiwi Jobs, w której szybko i bez problemu znajdziesz ciekawe oferty od wielu pracodawców.

I pamiętaj o jednym – początki jako przedstawiciel handlowy mogą być trudne, ponieważ wymagają dużego zaangażowania. Nie zniechęcaj się jednak. Jeśli naprawdę interesuje Cię to stanowisko i jesteś gotowy na podjęcie wzmożonego wysiłku, kariera w tym zawodzie stoi przed Tobą otworem!

1 Comment

  1. […] określa, że przysługuje ona, m.in.  za osiągnięcie danego celu. Przykładowo, w przypadku przedstawiciela handlowego może to być wyrobienie wyznaczonej […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top