atmosfera w pracy

Zła atmosfera w pracy – jak sobie radzić?

Udostępnij

Każda praca, bez względu na branżę, związana jest z jakąś formą stresu. Niespodziewane wydarzenia, nieprzyjemni klienci, duży nakład pracy i podobne czynniki, mogą wymagać od pracowników żelaznych nerwów. Zgrany zespół w pracy może wspólnymi siłami stawiać czoła stresującym sytuacjom oraz tworzyć wzajemny system wsparcia. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie wszystkim rozładować napięcie i stawić czoła nowym wyzwaniom. Jednak co robić, jeżeli to właśnie zespół pracowników sam staje się źródłem złej atmosfery?

Nie czekaj, aż zła atmosfera w pracy osiągnie wartość krytyczną

Negatywną atmosferę w pracy należy zaadresować tak szybko, jak to tylko możliwe. Odkładanie problemu na później lub ignorowanie go całkowicie, może doprowadzić do sytuacji tak ciężkiej, że trudno będzie ją już naprawić. Warto zauważyć, że negatywna atmosfera w pracy jest rozpoznawana jako jeden z głównych czynników spadku efektywności pracowników. Z tego powodu w interesie pracodawców powinno leżeć zarówno zapobieganie, jak i rozwiązywanie problemów i konfliktów, które osłabiają zespół „od środka”. Niejednokrotnie, duże konflikty rozpoczynają się od prostych nieporozumień, małych żali i z pozoru jednorazowych spięć. Tak samo, jak wielkie pożary rozpoczynają się od pojedynczej zapałki, czy niedopalonego papierosa.

 

Toksyczna atmosfera w pracy  – dwie strony tej samej monety

Jak powiedział kiedyś Voltaire, sławny pisarz, filozof i historyk: „Żaden płatek śniegu nie czuje się odpowiedzialny za lawinę”. Prawie nikt z nas nie czuje się odpowiedzialny za złą atmosferę w swojej pracy. Jeżeli nawet dostrzegamy nasze własne toksyczne zachowania, to ignorujemy je, bo w końcu: “wszyscy tak robią, a inni to dużo bardziej i częściej niż my, więc dlaczego my mielibyśmy tak nie robić?”. Pamiętaj jednak, że wpływ masz przede wszystkim na siebie i na to, co Ty robisz, i jak Ty reagujesz na sytuacje, jakie Cię spotykają. Czasem stres, ból i chęć odegrania się za krzywdę, nieświadomie pchają nas samych do dwuznacznych zachowań. Jednym z najpowszechniejszych toksycznych i pasywno-agresywnych zachowań, jest plotkowanie, czy też obgadywanie kogoś za jego plecami. Coś, co często zaczyna się jako potrzeba uwolnienia się od stresu, jakiego doświadczyliśmy z winy innego pracownika lub pracodawcy, szybko samo przemienia się w negatywne zachowanie, które przyczynia się do pogorszenia atmosfery w pracy.

 

Zawsze zacznij od siebie. Pamiętaj, że nawet skuteczne odegranie się na kimś, kto pierwszy zaczął zachowywać się negatywnie, nie rozwiąże problemu złej atmosfery w pracy, a jedynie ją pogorszy.

 

Zła atmosfera w pracy? Rozmawiaj.

Dobrze przeprowadzona rozmowa, może przynieść niezwykle korzystne rezultaty. Niestety wiele osób stroni od rozmawiania na trudne tematy, czasem z nieśmiałości, czasem z obawy przed tym, że może zostać źle zrozumiałymi lub pogorszyć sprawę. Rozmawiać jednak warto. Każda tego typu sytuacja jest unikatowa dlatego trudno powiedzieć krok po kroku, jak taka rozmowa ma wyglądać, ale z pewnością powinieneś pamiętać o tych prostych zasadach:

 

  • Znajdź odpowiedni moment: Nie zaskakuj nikogo rozmową, na temat, który doprowadził do pogorszenia atmosfery w pracy — szczególnie przy innych osobach, które nie muszą być obecne w trakcie takiej rozmowy. Rozpoczynanie takiego tematu w momencie, w którym wszyscy mają dużo pracy i nie mają czasu, również nie jest odpowiednią chwilą. Najlepiej zapytaj osobę, z którą chcesz porozmawiać, czy może ci poświęcić chwilę po pracy, podczas przerwy lub w chwili wolnego.
  • Nie mieszaj do rozmowy osób, które nie muszą brać w niej udziału.
  • Rozmawiaj — nie oskarżaj. Jeżeli zaczniesz krytykować swojego rozmówcę, wytykać mu jego wady, grozić konsekwencjami lub kazać mu zmienić zachowanie, to doprowadzisz jedynie do pogorszenia już negatywnej atmosfery. Pamiętaj, że celem takiej rozmowy jest pogrzebanie problemu, a nie jego rozbuchanie. Im pozytywniej i spokojniej przedstawisz swój punkt widzenia, tym większą masz szansę na osiągnięcie swojego celu. Jest duża szansa na to, że osoba, z którą masz „na pieńku”, również wolałaby nie mieć w pracy złej atmosfery. Postaraj się wytłumaczyć takiej osobie, jak sytuacja wygląda od twojej strony i zaznacz, że zależy Ci na pozytywnym rozwiązaniu problemu, żeby wszystkim pracowało się łatwiej i milej. Nie szukaj rozwiązania sam, a zamiast tego zaproponuj wspólne poszukiwanie najlepszego wyjścia z sytuacji.

 

Negatywna atmosfera w pracy może być spowodowana przez bardzo wiele różnych czynników. Na każdy zespół pracowników składa się zupełnie unikatowa grupa osób. Z tego powodu zła atmosfera w pracy, wymagać będzie indywidualnych rozwiązań dopasowanych do waszej grupy. Pamiętaj jednak, że zła atmosfera to jedno, a mobbing to coś zupełnie innego. Mobbing oznacza prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Mobbing wymaga podjęcia zupełnie innych działań i jest to temat, który z pewnością poruszymy w przyszłych artykułach.

1 Comment

  1. […] które obniżają Twój zapał do działania. Mogą się na niej znaleźć takie elementy, jak np. zła atmosfera, monotonia obowiązków, zbyt duża liczba zadań do wykonania, mało satysfakcjonująca pensja, […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top