Czego nauczyła mnie moja pierwsza praca?

Udostępnij

Każdy pamięta swój pierwszy raz. Choć prawie każdy z nas był wówczas nieźle spięty, to jednak po latach wspominamy swoją pierwszą pracę z uśmiechem. Rzadko wiązała się ona z wysokim wynagrodzeniem lub interesującymi nas zadaniami, ale często odkrywamy, że nauczyliśmy się dzięki niej znacznie więcej, niż z początku podejrzewaliśmy.

 

Czego nauczyła Cię Twoja pierwsza praca?

Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zadaliśmy je kilku osobom, które są aktywne na rynku pracy od wielu lat. Jaka była ich pierwsza praca i czego ich ona nauczyła?

 

Piotr – 32 lata – praca w call center

   Moją pierwszą pracą było — jak to się mówi — „siedzenie na słuchawce”, czyli praca w call-center. Pamiętam, że strasznie się stresowałem, bo nie wiedziałem co robić, a poza tym nie lubiłem nigdy rozmawiać przez telefon, zwłaszcza z obcymi ludźmi.

 

Czego się nauczyłem?

   Przede wszystkim samodzielności. Już w pierwszej godzinie przyszło mi wykonać mój pierwszy telefon. Byłem zestresowany i bałem się, że ktoś zapyta mnie o coś, czego nie będę wiedział i wyjdę na jakąś niedojdę. I co? I nic się takiego nie stało. Nauczyłem się prowadzić rozmowy z klientami przez telefon i poprawiła mi się dykcja, bo zawsze mamrotałem cicho przez telefon. Nauczyłem się również tego, jak profesjonalnie zacząć i jak zakończyć rozmowę i upewnić się, że nie zapomniałem poruszyć żadnych ważnych punktów rozmowy, w czym pomogło mi przygotowanie „scenariusza rozmowy”, Jeszcze wtedy myślałem, że wykonywanie takiej pracy nie rozwinie mnie w żaden sposób, jednak po latach mogę powiedzieć, że dużo się nauczyłem. W innych pracach często mnie chwalono za umiejętne prowadzenie rozmów z klientami przez telefon czy podczas wideokonferencji przez Skype.

 

Podsumowanie:

 • Pokonanie lęku przed rozmową telefoniczną do klienta
 • Lepsza dykcja
 • Opracowanie scenariusza rozmowy telefonicznej
 • Samodzielność/Organizacja pracy

 

Marta – 28 lat – praca w sklepie odzieżowym

   Moją pierwszą pracą, było bycie sprzedawcą w sklepie odzieżowym znanej marki. Praca ogólnie była w porządku i zarobki były niezłe, ale to nie oznacza, że nie było wyzwań.

 

Czego nauczyła mnie ta praca?

   Z pewnością najcięższą rzeczą, z jaką musiałam sobie radzić, byli agresywni i niekulturalni klienci. Nie było łatwo zachowywać się profesjonalnie i sympatycznie w sytuacji, w której ktoś jest bardzo dla Ciebie niemiły. Poza umiejętnością rozładowywania takich napiętych sytuacji musiałam również nauczyć się nabierania dystansu i nieprzejmowania się. Tacy klienci (jak się potem przekonałam) zdarzają się w każdej pracy. Dziś wiem, że trzeba pozostać opanowanym, a jeżeli klient przyszedł tylko po to, żeby się wykłócać, to możesz jedynie zdystansować się i nie pozwolić, żeby wszedł Ci na głowę.

 

W tej pracy nauczyłam się również sprzedawać. Na wysokość mojego wynagrodzenia wpływały w końcu wyniki sprzedażowe. Nauczyłam się mówić językiem korzyści, prowadzić rozmowy z klientami, oraz wyrabiać plany sprzedażowe. Byłam w tym całkiem niezła.

 

Podsumowanie:

 • Opanowanie
 • Umiejętność rozładowania nerwowej sytuacji
 • Rozmawianie z klientami
 • Język sprzedażowy/język korzyści

 

Laura –  26 lat

   Moja pierwsza praca? To były praktyki w firmie HR. Dużo obowiązków tam miałam. Pracowałam ze skomplikowanymi dokumentami, rozmawiałam z klientami, dzwoniłam i umawiałam spotkania.

 

Czego nauczyłam się w pracy?

   Myślę, że zarządzania czasem i umiejętności adaptowania się do sytuacji, przede wszystkim. W tej pracy trudno było mieć z góry założony plan dnia, bo ciągle coś działo się niespodziewanie i trzeba było szybko znajdować rozwiązania dla pojawiających się zadań. Myślę, że byłoby mi dużo ciężej w pracy, którą wykonuję teraz, gdybym nie nauczyła się już tak dużo podczas tego płatnego stażu. No na pewno punktualność też sobie wyrobiłam właśnie dzięki tej pracy.

 

Podsumowanie:

 • Zarządzanie własnym czasem pracy
 • Adaptowanie się do sytuacji
 • Samodzielność
 • Punktualność

 

   Jak widać, korzyści jakie płyną z podjęcia Twojej pierwszej pracy, są często większe niż wynika to z treści ogłoszenia. Umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas pracy zostaną z Tobą przez długie lata i są fundamentami na jakich zbudujesz swoją profesjonalną karierę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top