Jakie umiejętności w CV wpisać, aby zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

Udostępnij

Profesjonalne CV zawiera nie tylko informacje dotyczące twojego doświadczenia. Równie ważne jest zamieszczenie w nim umiejętności, jakie posiadasz. Jak napisać CV, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy? Jakie umiejętności cieszą się uznaniem większości pracodawców? Zapraszamy cię do zapoznania się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Tworzenie CV to proces, który musi być bardzo dobrze przemyślany. W końcu zależy ci na tym, żeby jak najlepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. W Internecie możesz dowiedzieć się o tym, jakich zwrotów powinieneś unikać w swoim życiorysie oraz czy powinieneś umieszczać w nim zdjęcie. My pomożemy Ci teraz rozwiązać kwestię wpisywania umiejętności do CV.

Jeżeli nie masz na swoim koncie bogatego doświadczenia – nie martw się na zapas. Każdy kiedyś zaczynał, a brak poprzednich miejsc pracy w CV nie musi od razu przekreślać twoich szans na dostanie się do wymarzonej firmy. Możesz nie mieć doświadczenia, ale masz coś innego – umiejętności. Mogłeś zdobyć je w różnych sytuacjach, niekoniecznie zawodowych. Co prawda mają je także inni kandydaci, ale nie wszyscy potrafią wyeksponować je w odpowiedni sposób. To może zapewnić ci przewagę. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, czy wybierzesz odpowiednie umiejętności i czy podkreślisz je we właściwy sposób. Jeśli uda ci się ta sztuka, istnieje duża szansa, że zachęcisz potencjalnego pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Kłamstwo ma krótkie nogi

 

Zanim omówimy przykłady umiejętności w CV należy wspomnieć o najważniejszym – zawsze podawaj prawdziwe informacje. Dotyczy to wszystkich sekcji twojego życiorysu. Oczywiście każdy chce wypaść jak najlepiej, dlatego niektórzy starają się nieco podkoloryzować zarówno swoje doświadczenie, jak i umiejętności. Musisz być jednak świadomy tego, że doświadczony rekruter już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zdemaskuje twoje kłamstwa. Dlatego też każda umiejętność jaką umieścisz w CV musi być poparta doświadczeniem lub jakimś przykładem z życia. W innym wypadku bardzo szybko wyda się, że próbowałeś oszukać przyszłego pracodawcę. Możesz być pewien, że to zdyskwalifikuje cię z dalszych etapów rekrutacji.

 

 

Umiejętności twarde kontra umiejętności miękkie

 

Każdy z nas posiada dwa zestawy umiejętności: twarde i miękkie. Jest to podstawowy podział zdolności, jakimi dysponujemy.

Tzw. kompetencje twarde to konkretne zdolności, nabyte najczęściej w trakcie nauki, szkoleń lub podczas wykonywanej pracy. Należą do nich, np. znajomość języków obcych czy umiejętność obsługi programów komputerowych.

Kompetencje miękkie natomiast związane są z cechami charakteru człowieka, jego inteligencją emocjonalną, a także umiejętnościami społecznymi. Przejawiają się głównie w naszym zachowaniu i postawach. Wśród nich znajdują się takie cechy, jak np. komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres czy elastyczność.

Które z nich są więc ważniejsze: miękkie czy twarde? Wszystko zależy od tego, o jaką pracę się starasz. Najlepszym rozwiązaniem będzie wpisanie zarówno jednych, jak i drugich, w odpowiednich proporcjach. Co prawda niektórzy uważają, że zawarcie umiejętności miękkich w życiorysie jest zbędne. Badanie CEO Survey z 2017 r. przeprowadzone na zlecenie firmy PwC pokazuje jednak coś zupełnie innego. Okazuje się, że prezesi 1300 firm z całego świata bardzo cenią sobie kompetencje miękkie. Do topowych cech poszukiwanych przez pracodawców zaliczają się według ankiety kreatywność, innowacyjność oraz rozwinięta inteligencja emocjonalna.

Bez względu na to, które ze swoich umiejętności zdecydujemy się zaakcentować w swoim CV ważne jest aby pamiętać o jednym. Zawsze należy dopasować posiadane przez nas kompetencje do profilu stanowiska, na które aplikujemy.

 

Jakie umiejętności wpisać w CV?

 

Zanim przejdziesz do wpisywania swoich umiejętności do CV, warto abyś trochę je posegregował. Zacznij od zastanowienia się, jakie cechy i zdolności cenione są przez większość pracodawców. Niektóre umiejętności są bowiem uniwersalne i przydadzą się w pracy na każdym stanowisku. W 2012 r. warszawska Szkoła Główna Handlowa, Amerykańska Izba Handlu w Polsce oraz przedsiębiorstwo Ernst & Young przeprowadziły badanie, mające na celu poznanie jakie kompetencje są najważniejsze dla polskich pracodawców. Według ankiety zalicza się do nich 10 głównych umiejętności:

  • Efektywna komunikacja
  • Znajomość języków obcych
  • Otwartość na naukę i stały rozwój
  • Zaangażowanie
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Umiejętność określania i uzasadniania priorytetów
  • Etyczne postępowanie
  • Odpowiedzialność
  • Umiejętność organizowania pracy i zarządzania czasem
  • Elastyczność i umiejętność adaptacji

Jak widzisz, większość z pożądanych przez pracodawców umiejętności to kompetencje miękkie. To kolejny dowód na to, że nie należy unikać ich w swoim CV. Nie wpisuj ich jednak na siłę. Jeżeli nie posiadasz wyżej wymienionych cech, nie kłam. Lepiej poszukaj innych, którymi naprawdę się odznaczasz. Pamiętaj też, aby postarać się opisać je w ciekawy i unikalny sposób. Unikaj ogólnych i nic niemówiących zwrotów. Przykładowo, jeżeli wpiszesz słowo “kreatywność” jako swoją umiejętność będzie to dość… mało kreatywne. W tej sytuacji o wiele lepiej będzie jeżeli przytoczysz jakiś ciekawy projekt, który zrealizowałeś w nieszablonowy sposób.

 

W wypadku kompetencji miękkich zawsze staraj się pokazać, że te posiadane przez ciebie mogą być przydatne w pracy. Nawiązuj do swojego doświadczenia, nie tylko zawodowego. W krótkiej i zwięzłej formie pokaż przyszłemu pracodawcy, że wypisane przez ciebie umiejętności nie są tylko pustymi sloganami, ale stoją za nimi realne czyny i osiągnięcia.

 

Umiejętności specjalistyczne

 

Jakie umiejętności przydadzą się na konkretnym stanowisku? To kolejna kwestia, nad którą musisz się zastanowić. Przede wszystkim uważnie czytaj oferty pracy. W większości wypadków znajdziesz w nich informacje dotyczące preferowanych przez pracodawcę kompetencji. Jeżeli ich nie znalazłeś, możesz ich poszukać na własną rękę. Wpisz w wyszukiwarkę internetową nazwę danej posady oraz dodaj frazę “opis stanowiska”. W ten sposób dotrzesz do wszystkich niezbędnych informacji dotyczących danego zawodu. Kiedy już się z nimi zapoznałeś, zastanów się, które z nich posiadasz i po prostu je opisz. Unikaj jednak sformułowań ogólnych. Nie owijaj w bawełnę, tylko postaw na konkrety. Zamiast “znajomość obsługi komputera” wpisz konkretne programy, z których potrafisz korzystać. Idąc dalej tym tropem nie pisz o “dobrej znajomości MS Excel” tylko wymień przykładowe zadania, które umiesz wykonać w arkuszu kalkulacyjnym. Jeżeli znasz jakiś program lub narzędzie zawsze staraj się pokazać potencjalnemu pracodawcy do czego potrafisz wykorzystać je w praktyce. Nie pisz jednak długich wypracowań. Sekcja umiejętności ma być zwięzła, dlatego też każdą z umiejętności opisz w krótki sposób.

W przypadku wpisywania tego typu umiejętności w CV szczególnie istotne jest dostosowanie ich do wymogów konkretnego stanowiska. Jeżeli szukasz pracy w księgowości i potrafisz obsługiwać Photoshopa – nie musisz umieszczać tej informacji w życiorysie. Na tym stanowisku ta umiejętność będzie zupełnie zbędna. Z kolei jeżeli interesuje cię praca grafika, znajomość tego programu będzie jak najbardziej pożądana.

 

Zainteresuj swoimi zainteresowaniami

 

Umiejętności w CV to jednak nie wszystko. Warto również poświęcić chwilę na wypełnienie sekcji zainteresowania. Mogłoby się wydawać, że rekruter w ogóle nie zwróci uwagi na nasze hobby – ten element dotyczy w końcu czasu wolnego. Nic bardziej mylnego. Twoje zainteresowania potrafią powiedzieć bardzo dużo o tobie i o cechach twojego charakteru. Szczególnie cenione są nietypowe hobby, pokazują bowiem że jesteś ciekawą osobą, która lubi odkrywać nieznane. Jeżeli jednak takich nie posiadasz – nie sil się na wymuszoną oryginalność. Wystarczą “zwykłe” zainteresowania. Ważne jednak, abyś wpisał je w umiejętny sposób. Przede wszystkim unikaj ogólnych i banalnych sformułowań.

Jeżeli uprawiasz sport, wpisz konkretne dyscypliny. Sporty drużynowe pokażą, że potrafisz działać w zespole, ekstremalne podkreślą twoją umiejętność przekraczania własnych granic, a wytrzymałościowe upór i zaangażowanie. A może twoje hobby to muzyka? Jeśli potrafisz grać na jakimś instrumencie będzie to dla przyszłego pracodawcy sygnał, że cechuje cię skupienie, cierpliwość i umiejętność dążenia do celu. Z kolei pisanie bloga przyda się na pewno w pracy copywritera, dziennikarza lub w pracy w marketingu.

Jeśli chodzi o zainteresowania, przykłady można mnożyć w nieskończoność. Grunt, żebyś faktycznie pasjonował się daną dziedziną i w razie czego potrafił o niej opowiedzieć.

 

Jak widzisz, umiejętnie dopasowane umiejętności w CV mogą przyciągnąć uwagę rekrutera. Nigdy nie zapominaj o dodaniu tych informacji, ponieważ mogą one zwiększyć twoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Zwróć na nie uwagę zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem. Wówczas nie zostawiaj sekcji z umiejętnościami na koniec. Zamiast tego umieść ją w centralnym miejscu. I pamiętaj o jednym – najważniejsze, abyś w odpowiedni sposób wyeksponował swoje zalety. Pokaż to, w czym jesteś naprawdę dobry. W ten sposób wyróżnisz się z tłumu innych kandydatów i zrobisz dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Skoro posiadasz już niezbędne informacje, przyszedł czas na wykorzystanie swoich umiejętności w praktyce. Weź ze sobą swoje profesjonalne CV i sam przekaż je pracodawcy na targach pracy i praktyk Absolvent Talent Days! A i nie zapomnij pobrać biletu na: https://goo.gl/FVJgQa

 

Już jesienią w 8 miastach w Polsce odbędzie się X jubileuszowa edycja Absolvent Talent Days:

9.10 KATOWICE (MCK Katowice)

11.10 TRÓJMIASTO (ERGO ARENA Gdańsk/Sopot)

16.10 WROCŁAW (Hala Stulecia)

18.10 WARSZAWA (PGE Narodowy)

6.11 KRAKÓW (ICE Kraków Congress Centre)

8.11 RZESZÓW (Uniwersytet Rzeszowski)

13.11 POZNAŃ (MTP, Pawilon 3)

15.10 ŁÓDŹ (EXPO Łódź)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top