Jak żyć po maturze… Studia, praca, czy jedno i drugie?

Udostępnij

No i nadszedł ten długo wyczekiwany moment dla wszystkich maturzystów. W końcu stoisz przed wyborem odpowiedniego kierunku studiów. Do tej pory myślałeś, że po trzech latach sumiennej nauki będziesz wiedział, co chcesz robić w życiu. A teraz zastanawiasz się co dalej?

Jeszcze niedawno byłam w tym samym miejscu co ty, a w głowie miałam tylko jedno pytanie: CO ROBIĆ, KIEDY NIE WIADOMO CO ROBIĆ? Całą trzecią klasę liceum masz przypiętą łatkę maturzysty – osoby, która powinna być dojrzała, świadoma swoich wyborów. Do tego dochodzi presja ze strony rodziców, nauczycieli i znajomych. Jednym słowem: masakra.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Ale nie przesadzajmy – będzie dobrze. To, że na maturze zdawałeś geografię, biologię czy historię nie oznacza, że musisz być lekarzem, historykiem czy geodetą. Bądź świadom tego, że wiedza, którą zdobyłeś w szkole średniej, może przydać ci się na przeróżnych kierunkach studiów. Żaden przedmiot nie powinien weryfikować tego, co będziesz studiował. W końcu jesteś młody. W życiu możesz robić to, co sprawia ci radość. Nie musisz wybierać, a tym bardziej z niczego rezygnować. To Twój ogromny przywilej, więc wykorzystaj go.

Chcesz studiować psychologię i prawo? Zrób to. Przecież możesz wybrać dwa kierunki jednocześnie. Czujesz misję ratowania ludzi, a widok igły cię nie przeraża? To może oznaczać dwie rzeczy: studia pielęgniarskie albo kryminalistykę. Finanse, logistyka czy kosmetologia – wybierz taki kierunek, gdzie będziesz mógł się rozwijać, a jego nauka da ci czystą satysfakcję. W końcu zawsze możesz zmienić studia, to nie związek na całe życie.

 

Pamiętaj, miej otwartą głowę na to, co przynosi świat. Już 14 czerwca w PGE Narodowym odbędzie się pierwszy spot edukacji i kariery dla uczniów szkół średnich – Futu Planners. Wpadnij, porozmawiaj z przedstawicielami uczelni wyższych i topowych firm, dowiedz się jakie są Twoje mocne strony i jak je wykorzystać w pracy i nauce. Stwórz swoje pierwsze CV albo dowiedz się co możesz robić, jeśli zdecydujesz się na rok przerwy – jak efektywnie wykorzystać ten czas? Może poszerzymy Twoje perspektywy?  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top