Jak się szuka pracy dzisiaj?

Udostępnij

Jak znaleźć najlepszą pracę dla siebie?

Temat znany i przerabiany wielokrotnie przez wielu z nas. Szukanie zatrudnienia zwykle kojarzy się z czymś stresującym, żmudnym i czasochłonnym. A po co to komu 😉 Rynek pracy wciąż ewoluuje, a wraz z nim zmienia się także proces rekrutacji. W obecnych czasach najlepsi kandydaci znikają z rynku w mgnieniu oka, ponieważ dobry pracownik to rzadki okaz. Jak więc powinna wyglądać rekrutacja na miarę czasów i potrzeb współczesnego pracownika? 

Pierwsza zasada: rekrutacja powinna być sprawna i szybka. Czasy, gdy firmy mogły miesiącami zbierać CV od setek pracowników, a później robić kilkuetapową rekrutację na szczęście za nami. A co dobre dla nas, pracowników – coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę.

Tę sytuację łatwo sobie zobrazować: kiedy szukasz pracy, wysyłasz dziesiątki CV do różnych firm i czekasz na odpowiedź. Jeśli zadzwonią, umawiasz się na rozmowę. Kto pierwszy, ten lepszy, więc oczywiste jest, że kiedy firma zwleka z telefonem, potencjalny pracownik traci zainteresowanie i w rezultacie wybierze „sprawniejszą” firmę, której bardziej zależało na kontakcie.

Walka o pracownika trwa, co daje się odczuć w najbardziej pożądanych branżach, czyli obecnie w branży IT. Z badań wynika, że wykształcony pracownik IT dostaje nawet do 35 ofert pracy rocznie i bierze udział w kilku rozmowach o pracę jednocześnie. Potencjalny pracownik wybierze ofertę, w której dostrzeże najbardziej odpowiednie warunki pracy.

Jakie są największe “wtopy” po stronie osób odpowiedzialnych za samą rekrutację?

Nieprzygotowanie do rozmowy i brak merytorycznych informacji na temat działania firmy. Tak, tak… rekruterzy też miewają wiele za uszami w tej kwestii. Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam przyjść na rozmowę o pracę i mieliście wrażenie, jakby rekruter przeczytał wasze CV trzy minuty przed spotkaniem? Innym poważnym zarzutem który pada ze strony rekrutowanych osób to ignorancja rekruterów. Chyba najbardziej frustrującym doświadczeniem jest sytuacja, w której przychodzimy na rozmowę i nie zostajemy po niej poinformowani o wyniku rekrutacji. A prawo do poszanowania czasu powinno być podstawą.

Na rozmowie o pracę niedopuszczalne są pytania o życie osobiste. Bo o zatrudnieniu powinno stanowić nasze doświadczenie i kwalifikacje, dlatego też pytania o wyznanie, preferencje seksualne lub polityczne powinny być kwitowane zwyczajną odmową odpowiedzi na tak osobiste pytania.

Rozmowa rekrutacyjna

Co z przyszłością rekrutacji?

Wiemy już czego powinniśmy się wystrzegać i jakie branże są najbardziej pożądane przez pracodawców. Rozwiązaniem, które wydaje się dość sensowne i przyszłościowe jest test on-line, który pozwoli pracodawcom szybko i sprawnie wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów. Taki tekst składa się z pytań, które mają na celu określić kompetencje przyszłego pracownika, a jego pozytywny wynik pozwala wyłonić najlepsze aplikacje. Tak jak na przykład robi to Ikea w akcji Twoje Studio Pracy.

Rekrutacja zmienia się z każdym dniem i czas najwyższy, by pracodawcy uzmysłowili sobie, że aby zdobyć najlepszego pracownika do swojego zespołu, muszą się postarać. Można by nawet stwierdzić, że rekrutacja pracodawców transformuje w rekrutację pracowników, biorąc pod uwagę fakt, że potencjalnych kandydatów jest mało i mają oni teraz przywilej wyboru odpowiedniej oferty. Tak więc, dobra nasza! Poszukiwania wymarzonej pracy czas rozpocząć.  

Miłosz Bańdura

 Link-Google-Play

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top