Gdzie szukać opinii o firmie?

Udostępnij

Szukasz opinii o firmie, w której chcesz pracować? Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy, ale nie wszystko, co wygooglujemy to przecież prawda. Gdzie znaleźć prawdziwe informacje o pracy i pracodawcy?

Skąd tyle negatywów?

Przeglądając opinie w najpopularniejszych serwisach czy forach można dojść do wniosku, że spora cześć popularnych miejsc pracy nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Wynika to najcześciej właśnie z „popularności” – im większa rotacja, tym gorsze opinie. Negatywy mogą pochodzić również od osób, które poczuły się skrzywdzone zwolnieniem, brakiem podwyżki, czy nawet niepowodzeniem w procesie rekrutacji. Naturalną tendencją jest również większa skłonność do dzielenia się negatywnymi opiniami niż tymi pozytywnymi. Nie przejmuj się więc, gdy już na starcie trafisz na kilka zniechęcających opisów.

Rozpoczynij pogłębiony research!

Warto rozpocząć lekturę od popularnych forów internetowych, takich jak: gazeta.pl. Nie zaszkodzi też odwiedzić stronę www.absolvent.pl , na której znajdziesz dużo wartościowych informacji. Przeczytaj je uważnie i wynotuj powtarzające się fakty. Przydadzą się później.

Porozmawiaj ze znajomymi

Nigdy nie zaszodzi popytać znajomych – być może znajdzie się ktoś, kto pracował w danej firmie i zna ją od podszewki. Najlepszym źródłem informacji o firmie są przecież jej pracownicy. Żeby ułatwić sobie namierzenie odpowiednich osób, warto zajrzeć na Linked In. W ten sposób szybko znajdziesz znajomych lub znajomych znajomych, którzy mogą coś wiedzieć o danej organizacji. Sprawdź też opinie na samym portalu, odwiedź profil osoby, z którą będziesz rozmawiać – to da Ci dużo cennych informacji.

Sprawdź social media

Dobrze wiemy, że pracodawcy prześwietlają nasze profile na Facebooku i Instagramie. Dlaczego nie miałbyś zrobić tego samego? Sprawdź, jak prowadzona jest komunikacja firmy i jakie komentarze pojawiają się pod wpisami. Dzięki temu lepiej poznamy załogę jeszcze zanim pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Wejdź na stronę przyszłego pracodawcy i dowiedz się dokładnie, czym się zajmuje i na czym może polegać Twoja praca. Zbierz opinie, które znalazłeś w internecie i sprawdź, czy mają wspólny mianownik. Co w tych wypowiedziach powtarza się najczęściej? Postaraj się zbudować pytania, które pomogą zweryfikować zarzuty znalezione w Internecie.

O co warto zapytać?

Pytaj o wszystko, co budzi Twoją wątpliwość – forma zatrudnienia, elastyczność grafiku, przerwy w pracy, pozapłacowe bonusy do pensji. Te pytania świadczą o Twoim zaangażowaniu i dobrym przygotowaniu do rekrutacji. Jeżeli boisz się, że o czymś zapomnisz – spisz pytania na kartce, a przy okazji będziesz mógł zanotować odpowiedzi. Jeżeli w zarzutach często pojawiał się temat nadgodzin – zapytaj wprost, jak wygląda to w praktyce, jak często się zdarzają i czy są płatne.

A co, jeśli zapomniałem o czymś ważnym?

Dobrym, ale rzadko praktykowanym zwyczajem jest napisanie wiadomości e-mail z podziękowaniem za spotkanie. Można do niej dołączyć również pytanie o kwestie, które lepiej mieć na piśmie – na przykład podsumowanie ustaleń.

Powodzenia!

 Link-Google-Play

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top