Ile brutto to netto, czyli jak najlepiej obliczyć różnicę

Udostępnij

Umowa cywilnoprawna to coraz częściej wybierana forma zatrudnienia ostatnimi czasy. Takie rozwiązanie preferują pracodawcy, często jednak wybierają je także pracownicy. Dzieje się tak dlatego, że otrzymywana „na rękę” kwota wynagrodzenia w tym przypadku jest znacznie wyższa niż w przypadku umowy o pracę. Dowiedz się, jak obliczyć ile brutto to netto przy każdym rodzaju umowy.

Tyle samo brutto, więcej netto… jak to działa?

Kwota netto, to ta kwota, którą pracownik otrzymuje do ręki lub przelewem na konto. Różni się ona od kwoty umieszczonej w treści umowy. Tam powinna znajdować się kwota brutto. Od niej zostają odliczone wszystkie składki i należne świadczenia publicznoprawne. Ich wartość i liczba jest zdeterminowana przez rodzaj umowy.

Czasami zdarza się tak, że pracodawca ma określoną kwotę, którą planuje wydać na zatrudnienie i opłacenie pracownika. W przypadku umowy o pracę wyliczona z niej kwota netto będzie najmniejsza, przy umowie zlecenie lub umowie o dzieło wyższa. Wszystko jest zależne od rodzaju składek, które uiszcza pracodawca. Która z umów będzie najkorzystniejsza?

Brutto a netto przy umowie o pracę i umowie zleceniu

Stabilna umowa o pracę jest uważana za najlepszą formę zatrudnienia. Zobowiązany nią pracownik jest chroniony między innymi zawartym w ustawie okresem wypowiedzenia, ma prawo do płatnego urlopu, a okres zatrudnienia wlicza się do stażu pracy. Jednocześnie jednak pracodawca ponosi największe koszty z tytułu zatrudnienia.

W przypadku umowy zlecenia pracownik zleceniobiorca także może liczyć na płacę minimalną. Jednak najczęściej zarobki są uzależnione od liczby przepracowanych godzin. W takim stosunku pracy W przypadku takiej formy zatrudnienia płatny urlop nie ma miejsca, a okres wypowiedzenia jest określany przez umowę i nie ma związku ze stażem pracy. W tym przypadku pracodawca zleceniodawca nie musi także opłacać dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego chorobowego, a liczba składek jest znacznie mniejsza.

Jeśli na umowie o pracę widnieje kwota 4000 zł brutto, pracownik co miesiąc będzie otrzymywał przelew opiewający na 2853,96 zł. Jeśli taka sama kwota brutto będzie na umowie zlecenie, kwota netto będzie wynosiła 2910,96 zł 2911,96 zł, a w przypadku nieopłacanej dobrowolnej składki chorobowej- 2994,14 zł.

Brutto a netto przy umowie o dzieło

Inaczej sprawa wygląda w kwestii umowy o dzieło. Jej są dwa rodzaje – zwykła i z przekazaniem praw autorskich. W obu przypadkach poziom zarobków jest inny. Umowa o dzieło to kolejny rodzaj umowy cywilnoprawnej. Wynagrodzenie tutaj nie należy się za czas wykonanej pracy, ale za jego rezultat – zleceniodawca zamawiający może odstąpić od zapłacenia, jeśli dzieło nie spełnia wymagań. Wykonawca nie ma prawa do ubezpieczeń emerytalnych ani zdrowotnych, nie ma także możliwości wzięcia płatnego urlopu czy zwolnienia L4.

Różnica między zarobkami na jednej i drugiej umowie o dzieło polega na tym, że w przypadku przeniesienia praw autorskich podatek dochodowy obliczany jest od połowy kwoty. Jeśli kwota brutto przy zwykłej umowie opiewa na 4000 zł, kwota netto to 3424 zł. Jeśli jednak zostaną przekazane prawa autorskie to aż 3640.

Różnica jest znaczna i doskonale widać, że w przypadku umów o dzieło kwoty netto są najwyższe. Warto jednak mieć na uwadze to, że przy takiej formie zatrudnienia pracownik współpracownik jest najmniej chroniony i ma najmniej przywilejów.

 Link-Google-Play

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top