Jak cię widzą, tak cię zatrudnią! Czyli co mówi o tobie twoje zdjęcie profilowe

Udostępnij

Żyjemy w świecie obrazkowym i za pomocą obrazów budujemy swój wizerunek.

 

Zdjęcia robimy wszędzie i wszystkiemu. Nikogo nie dziwi, że śniadanie rozpoczyna się od obfotografowania zawartości talerza, że na koncertach, zamiast płomieni zapalniczek jarzy się blask pochodzący z ekranów smartfonów, o ludziach robiących zdjęcia samym sobie w każdym napotkanym lustrze nie wspominając. Wszystkie te foty umieszczamy później w social mediach, by znajomi i followersi widzieli nas od jak najlepszej strony.

Dlaczego wiedząc, jak ważne jest zdjęcie profilowe na Facebooku czy Tinderze zapominamy, że może pomóc także podczas starania się o pracę? Zdjęcie jest wizytówką naszego profilu, przyciąga uwagę, to przy jego pomocy mamy szansę zrobić dobre ‘pierwsze wrażenie ‘ i wyróżnić się spośród innych poszukujących pracy osób. Nasz potencjalny pracodawca lepiej zapamięta naszą aplikację, gdy będzie mógł powiązać ją z obrazem – w końcu nie da się ukryć, że ludzie są wzrokowcami.

Definicja dobrego zdjęcia zależy oczywiście od charakteru pracy o jaką się staramy, ale jest kilka starych prawd, które zawsze znajdą zastosowanie.

Jakich zdjęć absolutnie NIE robić bez względu na to, o jakie stanowisko się ubiegasz?

SELFIE

Selfie robią wszyscy, w końcu jaki inny fotograf miałby cierpliwość do wykonania 30 identycznych zdjęć, tylko po to, żeby później wybrać to najlepsze 😉 Dobre selfie z pewnością zbierze mnóstwo like’ów na Facebooku i Instagramie, ale tam powinno pozostać – nawet jeśli wykonane zostało na oscarowej gali.

Najsłynniejsze selfie Hollywood

ZBYT MOCNO PODRASOWANE

Snapchat jest świetny. I zabawne filtry ze Snapchata też. Ale zdjęcie z uszami psa, wielkimi króliczymi oczami lub przesadzonym rysunkowym makijażem udostępniane przyszłemu pracodawcy już nie. Nawet, jeśli wszyscy uważają, że wyglądasz ślicznie/słodko/uroczo (niepotrzebne skreślić)

Typowy filtr Snapchat

ZDJĘCIE Z OGŁOSZEŃ MATRYMONIALNYCH

Świetnie, że masz wyrzeźbione ciało, niczym młody bóg. Albo zgrabne nogi aż po samą szyję. Ale dla przyszłego pracodawcy nie jest to twój najważniejszy atut.

Jeśli uważasz więc, że zdjęcie idealnie nada się na Tindera, to znak, że nie nadaje się do twojego profilu na Kiwi Jobs 😉

ZDJĘCIA Z IMPREZY

Umiejętność budowania relacji, otwartość, komunikatywność – to cechy pożądane przez większość pracodawców. Są jednak lepsze sposoby na potwierdzenie tych kwalifikacji niż zdjęcie z imprezy. Szczególnie jeśli lekko rozbiegany wzrok lub rumiana cera wskazuje, że nie jest to impreza dla abstynentów.

MISTRZOWIE DRUGIEGO PLANU

Dodając zdjęcie do profilu warto zadbać o jednolite tło. Kafelki łazienkowe, meblościanki, znajomi robiący głupie miny, to elementy, których warto unikać. Dzięki temu żaden mistrz drugiego planu nie odwróci uwagi od tego, co najważniejsze – ciebie 🙂

Mistrz drugiego planu

BRAK ZDJĘCIA

Brak zdjęcia jest równie nietrafionym pomysłem jak powyższe przykłady ‘czego nie robić’.

Dlaczego? Przede wszystkim zdjęcie dodaje twojemu profilowi autentyczności – rekruter, czy potencjalny pracodawca widzi prawdziwą osobę. Dodatkowo, większość z nas jest wzrokowcami – obraz pozwoli lepiej zapamiętać twój profil i wyróżnić się wśród innych osób aplikujących na to samo stanowisko. Nie muszę chyba wyjaśniać dlaczego jest to ważne 😉

No dobrze, wiemy już czego unikać. A jak powinno wyglądać dobre zdjęcie profilowe w aplikacji Kiwi Jobs? Poniżej kilka prostych zasad:

 • Zadbaj o dobrą jakość zdjęcia. Dobre oświetlenie potrafi zdziałać cuda
 • Uśmiechnij się (wszyscy wolimy otaczać się pozytywnymi ludźmi – tak, szefowie również)
 • …I wyprostuj. To dodaje pewności siebie, pokaż, że wiesz czego chcesz
 • Zadbaj o neutralne, jednolite tło
 • Pamiętaj o stosownym ubiorze. To nie musi być garnitur, jeśli chcesz pracować w kawiarni, ale cekinowy top (chociaż wyglądasz w nim obłędnie) też nie jest dobrym pomysłem
 • Bądź naturalny – nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, bo to bardzo szybko będzie można zweryfikować. Odpuść też sobie zbędne rekwizyty (chyba nie sądzisz, że symulując rozmowę telefoniczną wyglądasz bardziej profesjonalnie?

Podsumowując: wyglądaj tak, jak osoba, z którą sam chciałbyś pracować 🙂 Trzymając się powyższych rad przy dodawaniu zdjęcia profilowego na Kiwi Jobs – sukces murowany. Powodzenia!

 

Katarzyna Goś

 Link-Google-Play

1 Comment

 1. SG21 stycznia 2018

  Świetnie ujęte. Selfie to już chyba zaczyna być smutną regułą przy tego typu zdjęciach, niektórym przyda się małe przypomnienie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top